Facebook ve Twitter Gibi Sosyal Ağlardaki Reklamlara Vergi Geliyor!

0
0
0
0
0
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağ hesapları üzerinden reklam yapan kullanıcıların vergi mükellefi olacağını açıkladı!
Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlarda büyük takipçi kitleleri olan kişilerin paylaştığı reklam gönderileri mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bu durum Maliye Bakanlığı'nın da dikkatini çekmiş olacak ki, Maliye Bakanlığı bu reklam gönderilerini paylaşan kullanıcıların da vergi mükellefi olması için çalışmalara başlayacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu an uygulanmakta olan Vergi Usül Kanunu'nun dijital mecraları tam olarak kapsamadığını ve bunun için bu kanunda geniş bir düzenleme yapacaklarını belirtti. Bakan Ağbal konuyla ilgili olarak "Elektronik ortamda üretilen o alanı artık ‘elektronik işyeri’ sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa mükellef olacak." şeklinde konuştu.Geniş kitleli kullanıcıların ya da başka bir değişle sosyal medya fenomenlerinin bir reklam tweeti için 2000TL'ye yakın para aldıkları iddiaları gündemdeyken, Naci Ağbal dijital mecralar üzerinde hizmet sunarak gelir elde eden kişilerin bir şekilde maddi kazanç sağladıkları için vergi mükellefi olacaklarını sözlerine ekledi.

Her ne kadar bu yayıncıların vergi mükellefi olacağı söylense de bu kullanıcıların birçoğu kişisel hesaplarından paylaşımlar yapıyor, bu nedenle de kişilerin ya da topluluk sayfalarının kurumsallaştırılması oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürecin nasıl işleyeceğiyle ilgili bir bilgi henüz bulunmuyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0