• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • Sosyal Medyada Yaptığınız Paylaşımlara Dikkat Edin, Terörden Başınız Yanmasın!

Sosyal Medyada Yaptığınız Paylaşımlara Dikkat Edin, Terörden Başınız Yanmasın!

0
0
0
0
0
İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, kullanıcılara sosyal medya platformlarını kullanarak yaptıkları paylaşımlar nedeniyle uyarılarda bulundu.
Son günlerimizin maalesef bir numaralı gündem maddesi terör. Ardı ardına yaşanan patlamalardan sonra yaşanan can kayıpları ve yaralanmalar, bu konunun üzerinde daha sıkı bir şekilde durulmasını sağlıyor. Özellikle sosyal medya platformlarının bu anlamda ciddi riskler oluşturabileceğini belirten İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, terör saldırılarında paylaşılan görsellerin terör propagandalarına alet olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal medyadan yapılan tüm paylaşımların takip edilmesinin imkansız olduğunu söyleyen Özeren, bu tarz paylaşımlarda bulunan kişi ya da kurumların güvenilir olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Söylenenlere körü körüne inanılması yerine biraz daha mesafeyle yaklaşılmasında yarar olduğunu belirten Özeren, "Vatandaşların bilgi aldıkları kaynaklar olan televizyon, gazete ve dergi gibi konvansiyonel medya, teyit edilmiş bilgileri içermektedir. Ancak sosyal medyada yapılan paylaşımlar kaynağı belli olmayan ve çoğu zaman dezenformasyona neden olan paylaşımları içeriyor. Özellikle terör saldırılarında paylaşılan görsel ve yorumların terör saldırıları propagandalarına alet olduğu bilinmelidir. Vatandaşların bu tür paylaşımlarda bilgi kaynağına ve bilginin güvenirliliğine dikkat etmesi gerekir" dedi.


 

 Peki bilgi güvenliği nasıl sağlanabilir?

Sosyal medyadaki paylaşımların güvenilir olup olmadığının birkaç yolla anlaşılabileceğini söyleyen Özeren, "Sosyal medyada takip ettiğiniz kişilerin gerçek kimliklerini kullanan kişiler olduğuna özen gösterin. Bunun yanında rumuz kullanan kişilerin bilgilerini doğru kaynaklardan mutlaka kontrol edin.

Bilginin veya görselin toplumu olumsuz etkileyebileceğini göz önüne alın. Bütün bunların aynında sosyal medyanın sınırsız bir özgürlük alanı olmadığını, genel ahlak kurallarına veya yasalara aykırı içeriğin paylaşımının suç olduğunu bilin
" dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0