Sosyal Medyayı İhmal Etmek Markaların İtibarını Zedeliyor

0
0
0
0
0
Sosyal Medyayı İhmal Etmek Markaların İtibarını Zedeliyor
Markaların ve kişilerin sosyal medyada yetersiz kalması, onlara duyulan güveni her geçen gün daha da sarsıyor. İşte bu yanlış anlaşılmanın çözümleri.
Sosyal ağların sayıları arttıkça işletmeler de farklı dijital platformlarda yer alarak, hedef kitlelerine her koldan ulaşmaya çalışıyor. eBizMBA Guide‘ın yaptığı araştırmaya göre şu an günlük 30 milyon tekil ziyaretçiye sahip toplam 15 sosyal medya ağı var. Markalar da birbirinden farklı özelliklere sahip bu sosyal mecraya uygun içerik üretmek için zaman ve emek harcıyor.

Firma olarak tüm bu uğraşlar sırasında zaman zaman bazı hesapları ihmal ediyor olabilirsiniz.(Yapmayın böyle şeyler!) Hatta markanızın online itibarını kaybetmemek için, bu ihmal ettiğiniz hesaplardaki mesajlara ve geri dönüşlere karşılık vermediğiniz bir noktada, bu hesapları iptal etmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz.

Sosyal ağları ihmal etmek marka imajınızı zedeleyebilir. Hatta direkt olarak zedeler diyebiliriz.

Markanızla müşterileriniz arasında bir bağ kurmak üzere açtığınız sosyal medya hesabınızda, örneğin Facebook’da hala profil fotoğrafınızda ilk açtığınızda bulunan bir adam/kadın vesikalık olarak duruyorsa, bu durum kullanıcılar tarafından sosyal medya hesabınıza vakit ayırmadığınız şeklinde algılanır. Sosyal medya hesabınızı ihmal ettiğiniz zaman, kötü izlenim oluşturmanızı geçtim, hatta hakkınızda yapılan kötü yorumlara da cevap veremeyeceğiniz için sanki kötü yapılan yorumlar haklıymış gibi bir yanlış anlaşılmaya da müsade edersiniz.

Peki sosyal medya hesaplarını daha aktif şekilde kullanmak için neler yapılabilir?
 

 Her yerde olmak yerine hedef kitleyi takip etmek


Firmaların sosyal medya hesaplarıyla ilgilenmemelerinin sebeplerinden biri de hedef kitlelerinin söz konusu sosyal medya ağını tercih etmeyen bir topluluk olmasıdır.(Twitterda takipçi kasmak gibi) Bu durumda en iyi yol, firmanızın hedefleri ile paralel bir sosyal medya profili oluşturmak olabilir. Bu nedenle herhangi bir ön çalışma yapmadan bütün sosyal ağlarda var olmak yerine hedef kitlenizi izleyerek onların tercih ettiği sosyal medya ağını keşfedebilirsiniz.
 

 İçerik planı hazırlamak


Sosyal medya platformlarında aktif olabilmek için, bir sosyal medya içerik planı hazırlayabilirsiniz. Sosyal medyada etkileşim oluşturabilmek için içeriğinizin etkili olması çok önemli. İçeriği etkili kılmanın bir yolu da bunu doğru zamanda yayınlamaktır. Planınızı oluşturduktan sonra profilinizi takip etmeye ve paylaşımlarınızın zamanlamalarıyla meşgul olmaya başlayabilirsiniz.
 

 Sosyal medya yönetim aracı kullanmak


Sosyal medya yönetim araçları size Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+ ve bunun gibi platformları yönetmeniz konusunda yardımcı olabilir. Bu araçlar sayesinde tek bir platform üzerinden tüm sosyal medya ağlarınızı yönetebilirsiniz. Ayrıca, paylaşımlarınızı önceden zamanlayarak yayınlayabilirsiniz.(Geçen haftalarda işe yarayacak en iyi 5 uygulama videosunu izlediyseniz twitter için Hootsuit programını önermiştik. Detaylı bilgiyi videoyu izleyerek bulabilirsiniz.)
 


 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0