Stephen Hawking, Mark Zuckerberg'in Soru-Cevap Etkinliğine Katıldı

1
0
0
0
0
Stephen Hawking; çağımızın, belki de şimdiye kadarki tüm çağların, en büyük dehası; geçtiğimiz salı günü Facebook’un CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg’in düzenlediği soru - cevap etkinliğine katıldı. Amacı Mark’ı test etmek miydi, yoksa fizik dehaları da gırgır peşine düşer mi?
Mark’ın da yazılım alanında bir deha olduğunu düşünürsek (şüphesiz ki Sayın Hawking ile kıyaslanamaz; ama Mark da fena değil, kabul etmek lazım) muhtemelen Stephen Hawking etkinliğin haberini gördükten sonra “Hey, dünyanın sayılı beyinlerinden biri soru- cevap etkinliği yapıyor. Benim de bir şeyler sormam lazım” diye düşündü ve derhal yardımcılarına haber uçurup gerekenin yapılmasını istedi.

Ardından Bay Hawking ve ekibi, bir süre soracakları sorunun ne olabileceğini düşünüp bir saat süren etkinliğin bitiminden önce “yaşam, evren ve her şey hakkındaki mutlak soruyu” sordu. (Cevap 42)

Elbette Stephen Hawking’in sorusu bu denli komplike değil, daha basitti…

Mark’a yönelttiği soruda, kendisinin en çok merak ettiği sorunun ne olduğunu soran Sayın Hawking, “Benim en çok bilmek istediğim şey yer çekimi ve diğer güçlerin birleşik bir teorisinin oluşturulup oluşturulamayacağı. Peki senin bilimin cevaplamasını en çok istediğin soru hangisi?

Bay Hawking’in sorusu açıktı; ama bu bir tuzak mıydı? Fiziğin efsanevi dahisi Mark Zuckerberg ile dalga mı geçiyordu, onu tuzağa mı düşürmek istiyordu?

Cevaptan önce epey düşünmüş olsa gerek ki verdiği cevap “bilimin bana reklam gelirlerimi artırmanın yolunu göstermesini istiyorum” değildi. (böyle olsaydı çok güzel olmaz mıydı?)

Onun yerine Mark Zuckerberg daha sıcak; ama daha politik bir cevap vermeyi tercih etti: “İnsanlar hakkındaki sorularla fizikten daha çok ilgileniyorum” diyerek söze başlayan Mark, Bay Hawking’e istediği cevabı verebildi mi bilmiyoruz; ancak bize biraz yetersiz ve çok basit geldi cevap.

“Sonsuza dek yaşamamızı sağlayabilmek mümkün mü? Tüm hastalıkların çözümü bulunabilir mi? İnsan beyni nasıl çalışıyor? Öğrenme mekanizmamız nasıl çalışıyor ve öğrenme kapasitemizi milyonlarca kat artırabilmemiz mümkün mü?"

(Hadi ama Mark, daha iyisini yapabilirdin. Karşında yaşayan bir efsane var.)

Bu kadarıyla da durmayan sonsuz yaşam ütopyasına sürüklenmiş Mark’ın devam sözleri ise daha Hawking tarzındaydı. (kim olduğunun farkına yeni varmış olamaz değil mi?) “Ayrıca insanların sosyal ilişkilerini anlamamızı sağlayacak matematiksel bir kanunun olup olmadığını merak ediyorum; istediklerimizin ve ilgilendiklerimizin dengesini gösterebilecek bir teori var mı? Bence olmalı.
Peki Mark! Madem ki en çok merak ettiğin şey bu cevabını Sayın Hawking’e de saygısızlık etmeden ben cevaplayayım.

İnsanların ilgi duydukları ve sahip oldukları ile başlayalım. İnsanlar sana bir şeyi istemediklerini ve beğenmediklerini söylerler; mesela Samsung, mesela Apple ya da başka bir marka. Sonra da gider o markanın ürünlerini kullanırlar. İnsanlar güvenilir, kendilerini seven, kötü alışkanlıkları mümkün olduğunca az olan ve iyi bir kariyer sahibi birileri ile birlikte olmak istediklerini söylerler sonra da gider nerede işe yaramaz bağımlılar varsa onları bulurlar.

Üzgünüm Mark; dengesizliğimizin, kaotik yapımızın ve çılgınlıklarımızın bir formulü yok ve evet bu formül var olsaydı sen çok daha fazla para kazanabilirdin.
Fizik dehasını bu şekilde atlatmayı başardığını sanan Mark Zuckerberg’in soru cevap etkinliğindeki tek ünlü isim ise Stephen Hawking değildi. California’nın eski valisi, nam-ı diğer Terminator, Arnold schwarzenegger de Mark’a soru yöneltenler arasındaydı.

Arnold ise kendisinden beklendiği üzere Mark’ın spor yaşantısı ile ilgili bir soru yöneltirken “Gezegendeki en yoğun tempolu insanlardan birisin muhtemelen ve genç insanlar sana Papa’ya olduğundan daha fazla güveniyor muhtemelen. Bu yoğunlukta sporu nasıl ihmal etmiyorsun acaba?” şeklinde kendisinden beklenebilecek bir soru soran Terminator, ayrıca sorusunun soruna “ve makineler kazanacak mı?” şeklinde de bir ikinci ufak soru ekleyerek filmine gönderme yapmaktan da geri kalmadı. (Terminator virali detected)

Mark’ın diyet ya da spor faaliyetleri ile ilgili bir şeyler yazmaya gerek yok; ama dediğine göre makineler kazanamayacakmış. (bu şimdi spoiler sayılır mı?)

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in cevapladığı tüm soruları burada bulabilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0