Tüm Dünya Google Chrome’a Nasıl Geçti

0
0
0
0
0
Zihninizin derinliklerinde bir yerlerde hala maillerinize bakmak ya da internette bir şeyler araştırmak için Internet Explorer kullandığınız günleri hatırlıyor olabilirsiniz; ama unutulmaya yüz tutmuş o günler aslında o kadar da eski değil.
Şu an bize “ne günlerdi be” dedirten, hatta kimimiz için internetin karanlık ve unutulması gereken dönemleri gibi gelen Internet Explorer’a mecbur olduğumuz günler artık geride kaldı; ama çok değil, sadece 7 yıl önce neredeyse tüm dünya Microsoft’un varsayılan ve pakete dahil tarayıcısı Internet Explorer’ı kullanıyordu.

Aşağıdaki gif 2008 yılından 2015 yılına gelene kadar dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcılarının nasıl yayıldığını ve Chrome’un nasıl tarayıcıların hepsine hükmeder hale geldiğiniz gösteriyor.

(One browser to rule them all, one browser to find them, one browser to bring them all and in the darkness, bind them)

Jody Sieradzki’nin hazırladığı bu görsel web analiz servisi Stat Counter verilerine göre düzenlenmiş.

Görselde 2008 yılında Internet Explorer tüm dünyada bazı bölgelerde yaygın olarak kullanılan Firefox hariç en çok kullanılan tarayıcı iken Rusya ve eski SSCB ülkelerinde bir dönem Opera çokça kullanılmış, 2011 ve 12 yıllarında Firefox, Asya’yı ele geçirdikten sonra ise yerini ani bir dönüşümle Chrome’a bırakmış.

2012 yılının ardından ise Asya tercihini Chrome’dan yana kullanırken bir sonraki yıl Amerika’nın da en çok kullanılan tarayıcısı Chrome olmuş.

2014 yılında ise Grönland’da yaşayan bir avuç insan Safari kullanmayı denemiş; ama onlar için fazla yeni olsa gerek bu yıl yeniden Internet Explorer’a dönmüşler.

(Bakalım Microsoft Edge eski güzel günlerini geri getirecek mi Microsoft'un)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0