Twitter’a IP Bazlı Engelleme

0
0
0
0
0
Twitter’a IP Bazlı Engelleme
21 Mart Günü Türkiye ve Dünya gündemi demokratik olduğu iddia edilen bir ülke olan Türkiye’da yani ülkemizde, twitter gibi insanları birbirine bağlayan bir haberleşme ve medya kolunun yasaklanması ile çalkalandı.
21 Mart Günü Türkiye ve Dünya gündemi, demokratik olduğu iddia edilen bir ülke olan Türkiye’da yani ülkemizde, twitter gibi insanları birbirine bağlayan bir haberleşme ve medya kolunun yasaklanması ile çalkalandı. Ancak Türk insanı bu gibi yasaklar ile daha önceden de karşılaştığı için bu durum için basit bir çözüm kullanmıştı. İnterneti Google DNS ile kullanmaya zaten alışık olan Türk insanını pek engellemeyen yasaktan, yeterince tatmin olmayan kişiler Google DNS’lerini de bloklayıp Türk internet kullanıcılarının sinirini oldukça bozdu.

Bu durum sadece Türk değil bütün dünya basınında oldukça fazla yer buldu. BBC yasağın, Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk iddialarına dair “kanıtların” vatandaşlar arasında yaygınlaşmasını istememsinden kaynaklandığını yazarken. Mashable resmen Başbakan Erdoğanın “Twitter, Mivitır” sözü ile dalga geçti.

Anadolu ajansın yaptığı haberde belirtilen “Kapatılması istenen hesapların kapatılmaya başlandığı” bilgisinden sonra ortamın biraz daha yumuşamaya başlayacağını düşünürken gerçekleşen bu olaylar Orta Asyanın ne kadar ironik ve garip bir yer olduğunu Avrupa’ya bir kez daha gösterdi.

Her ne kada IP bazlı engelleme uygulanmaya devam etse de Twitter’a hala daha VPN kullanarak ulaşabiliyoruz. Masaüstü ve Laptop bilgisayarlarımız için Hot Spot Shield, TOR ve Zenmate bizlere VPN çözümü sunarken. Mobil için ise Facebook’un satın aldığı Onavo, internet erişilebilirliğini bizlere sağlayacak programlar.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0