Twitter Algoritmasına Göre Euro 2016'nın En Heyecan Verici Golü

0
0
0
0
0
Portekiz'in şampiyonluğu ile sonuçlanan Euro 2016'da atılan hangi gol Twitter'da en fazla heyecan yarattı?
Yılın en fazla takip edilen spor etkinliği Euro 2016 artık geride kaldı. Portekiz'in süpriz bir şekilde şampiyon olduğu turnuva, pek çok sosyal medya platformunun da bir numaralı odak noktasıydı.

Bu platformlardan Euro 2016'ya yönelik olarak en fazla girişimde bulunan ise şüphesiz Twitter'dı. Turnuvaya ve turnuvaya katılan milli takımlara özel hashtag'ler hazırlayan Twitter, ayrıca ev sahibi ülke Fransa'nın yaptığı 'Eyfel Kulesi'ni renklendir' girişimi sayesinde de turnuva boyunca aktif kullanıcı sayısını zirveye çıkardı.Özellikle maç saatlerinde etkileşimin ciddi oranda arttığı Twitter, bu durumu değerlendirerek Euro 2016 boyunca atılan tweet'leri takip eden bir algoritma geliştirmiş. Bu algoritma ise turnuva boyunca atılan gollerin ardından Twitter üzerinde kullanıcıların verdiği tepkiyi, yani bir nevi golün Twitter'dak nabzını ölçmüş.

Algoritma şu sonucu çıkarıyor; son dakikalara doğru atılan goller, Twitter aleminde daha büyük bir heyecan yaratmış. Algoritmanın sunduğu sonuca göre ise birinci, yani Twitter kullanıcılarını en fazla heyecanlandıran gol sanılanın aksine Portekizli Eder'in final maçında Fransa'ya karşı attığı gol değil (hatta algoritmaya göre Eder'in golü orta seviyelerde bir heyecan yaratmış).Zirvedeki isim ise Kuzey İrlandalı McGinn. Ukrayna ile Kuzey İrlanda'nın karşı karşıya geldiği grup mücadelesinde, 90+6'da takımının ikinci golünü atan McGinn, Twitter alemini de en fazla heyecanlandıran isim olmuş.  Ülkemiz adına ise son maçta Çek Cumhuriyeti'ne ikinci golü atan Ozan Tufan'ın golü, algoritmaya göre orta seviyelerde kalmış durumda. 

Algoritmaya buradan ulaşarak turnuva boyunca atılan gollerin Twitter'da yarattığı etkiye göz atabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0