Twitter'dan En Çok Bilgi İsteyen Ülke Hangisi?

0
0
0
0
0
Twitter'dan En Çok Bilgi İsteyen Ülke Hangisi?
Twitter her yıl yaptığı gibi 2013 yılına ait şeffaflık raporunu yayımladı. Rapor, Twitter'dan en çok bilgi isteyen ülkeleri, kaldırılma ve ileti silinme taleplerini ve telif hakkı uyarılarını içeriyor. İşte Twitter'ın kullanıcı bilgilerine en çok göz diken ülke!
Twitter her yıl yaptığı gibi 2013 yılına ait son 6 ayın şeffaflık raporunu da yayımladı. Üç önemli başlık içeren bu raporda Twitter'dan en çok bilgi talebinde bulunan ülke, iletilerin kaldırılma ve silinme talepleri ile telif haklarına ilişkin talepler bulunuyor.

Bu rapora göre Twitter'ın kullanıcı bilgilerine erişmek için en çok talepte bulunan ülke Amerika Birleşik Devletleri olurken toplamda 1410 başvurunun 833'ü ABD'ye ait görünüyor. Amerika'dan gelen bu talepleri 213 istek ile Japonya takip ederken Türkiye 10'dan daha az talepte bulunan ülkeler arasına girdi.

Toplamda ise Twitter'a yönelik kullanıcı bilgilerine erişim taleplerinde artış olduğu gözlendi. Talep sayısı önceki döneme göre %22'lik bir artış gösterirken talepte bulunan ülke sayısı da 46'ya çıktı.
 

 İçerik Silinmesini isteyen de çok


Başta hükümetler olmak üzere diğer çevrelerden de yasa dışı içerik paylaşıldığı gerekçesiyle gelen içerik silme taleplerinde de çok ciddi artış görünüyor. Bir önceki altı aylık sürecin 5 katına çıkan içerik silinmesi talebi, aslında tüm dünyanın nasıl çalkantılı bir süreç geçirdiğini de gösteriyor.

Yasa dışı olduğu gerekçesi ile iletilerin silinmesine yönelik en fazla talep, 306 resmi başvuru ile Fransa'dan gelmiş. Fransa'yı bu konuda Rusya, Brezilya ve İngiletere takip ediyor. Türkiye'den ise Twitter'a mahkeme kararı ile ulaşan yalnızca 2 talep bulunuyor.
 

 Telif hakkı uyarıları


Twitter'ın 2013 yılının ikinci yarısına yönelik yayımladığı şeffaflık raporunun telif hakları ihlali gerekçesi ile kaldırılan iletiler başlığında ise Vine ve Twitter iletilerine yönelik detaylı bilgi bulunuyor. Bu bilgilere göre Amerikan telif hakları yasasınca incelenen başvurular sonucunda 6 bin 680 talep işlem görmüş ve 12 bin 243 kullanıcıya ait 26 bin 506 ileti silinmiş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0