Twitter ve İnternet Yayıncılar Derneği'nden Yasak Açıklaması

0
0
0
0
0
Twitter ve İnternet Yayıncılar Derneği'nden Yasak Açıklaması
​Türkiye, bugün öğle saatlerinden itibaren Twitter, Facebook ve YouTube’un erişime engellenmesiyle birlikte dünyanın da gündemine oturmuştu.

Türkiye, bugün öğle saatlerinden itibaren Twitter, Facebook ve YouTube’un erişime engellenmesiyle birlikte dünyanın da gündemine oturmuştu. 

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasıyla ilgili görüntülerin bulunduğu Twitter ve YouTube’a erişimin engellendiği, Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından açıklanmıştı.

Twitter’ın resmi profili olan @Policy üzerinden atılan tweet’ten, Twitter hizmetinin Türkiye’de kesintiye uğradığıyla ilgili bilginin kendilerine ulaştığını ve kullanıcılarına erişim en kısa sürede sağlanması için çalışmaya başladıkları belirtildi.
 


İnternet Yayıncıları Derneği'nden ise yapılan erişim engellenmesine çok sert tepki verdi. Türkiye'nin adının 2002 yılından beri sürekli sansür haberleriyle anılmasından dolayı utanç duyduklarını belirten dernek, açıklamalarına aşağıdaki cümleleri kullanarak devam etti:

"Türkiye tarihinde sosyal medya üzerindeki en kapsamlı erişim engelleme kararı bugün uygulandı. Karara gerekçe olan şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şakağına silah dayanan fotoğrafı engelleyebilmek için Facebook, Youtube ve Twitter gibi sitelerin tümüne yönelik erişim engelleme kararı verildi. AKP’nin internet yasaklarını torba yasalarla meclisten geçirdiği süreçte “Sitelerin tamamen engellenmesi yerine, kısmen ve URL bazlı engellemelerle site kapatmalarının önüne geçilecek” diyerek sansürü haklı çıkarmaya çalışanların yalanları bugün bir kez daha ortaya çıkmıştır. Sansürü bir hak sayan, elindeki gücü basının ve internetin üzerinde baskı unsuru olarak kullanan her türlü anlayışı reddediyoruz. İnterneti, istenildiği anda fişi çekilen bir araca dönüştürenlere tekrar sesleniyoruz: Çekin elinizi internetin üzerinden!"

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0