Twitter'dan Yeni Bir Açıklama Geldi

0
0
0
0
0
Twitter'dan Yeni Bir Açıklama Geldi
6 gündür Türkiye erişimi kapalı olan Twitter'a yönelik yeni kararlar ve açıklamalar geldi. Görüşülmekte olan toplantı sonunda Twitter'ın erişim yasağı bugün de kalkabilir, 30 gün sonra da.
Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Türkiye'ye erişime kapatılan ve 6 güdür devlet tarafından konuyla alakalı olarak her hangi bir geri adım atılmamasından dolayı, tepkiler tüm hızıyla sürüyor.

The Wall Street Journal Türkiye'nin yaptığı habere göre Twitter'ın Türkiye erişimi ile ilgili yeni bir açıklama geldi. 6 gündür Türk yetkililer ile görüştüklerini ve endişelerini dinlediklerini, buna karşın Türkiye'de faaliyetlerinin engellenmesi yönünde hiçbir yasal engelin olmadığı kaydedildi.

Twitter'ın Genel Hukuk Danışmanı Vijaya Gadde tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde; "Sorunu çözmeye çalışmamıza rağmen, Türkiye'de milyonlarca insan yine de Twitter'a erişemiyor. Kararın değiştirilmesi için mahkemeye başvurduk. Yasak üç mahkeme kararına dayanıyor. Ancak bu kararların hiçbiri bize kapatmadan önce iletilmemişti. Üç mahkeme kararından ikisine konu olan içerik bizim kendi kurallarımız ile de çelişiyor. Bu nedenle bu hesaplar askıya alındı. Ancak son karar bizi endişelendiyor. Çünkü, bu karar eski bir bakanı yolsuzluk yapmakla itham ediyor. Özellikle olası bir hükümet yolsuzluğu varsa, siyasi konuşmalar en önemli konuşmalar arasında yer alır. Bu nedenle bugün kullanıcılarımız adına, erişimi engelleme kararının geri çekilmesi için mahkemeye başvurduk. Özellikle vurgulamak istiyoruz ki, Twitter'ın kapalı kaldığı süreçte de hiçbir kullanıcımızın mail ya da IP adresi gibi özel bilgilerini paylaşmadık. Türkiye'de hizmetlerimizin engellenmesinin hiçbir yasal zemini yoktur. Haftasonu yapılacak seçimler öncesinde vatandaşların online diyaloğun sürmesi için hükümetin derhal Twitter'ı erişime açmasını bekliyoruz."

Şu saatlerde Anayasa Mahkemesinin, TİB’in Twitter yasağına ilişkin Ankara İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararından sonra başlatılan toplantı hala sürmkete. Gelişmeler oldukça sizlere aktaracağız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0