Twitter'ın Takip Edilen Listesine Eklediği Reklamlara Tepki Yağdı

0
0
0
0
0
Twitter'ın Takip Edilen Listesine Eklediği Reklamlara Tepki Yağdı
Twitter özellikle ünlü kişilerin takip edilenler listesine ekledikleri reklamlar ortaya çıktı. Tepkiler gecikmedi.
Facebook ve Twitter gibi sosyal ortamlarda istemediğimiz reklamlar hep gözümüze gözümüze sokulmaya başladı. "Önerilen" "Öne Çıkarılan" "Promoted" gibi adlarla Facebook ve Twitter ana sayfalarında çıkan bu reklamlar arada sırada işimize yarayacak nitelikte olsa da canımızı sıktığı zamanlarda oluyor.

Tabiki özellikle bu iki büyük mecranın en büyük gelir kapısı reklamlar. Hatta internet ortamında iş yapan hemen hemen her şirketin en önemli dayanağı da reklamlardır. Aslına bakılacak olursa anlayışla karşılamak gereken bir durum. Sonuçta internet platformunda bu mecraların ve internet sektörü şirketlerinin de daha iyi hizmet vermek ve biraz da emek karşılığı için bu gereklidir. Fakat bunun abartılması, saptırılarak gösterilmesi de tepki konusu olması da doğaldır.

İşte Twitter bunu biraz saptırmış olacak ki tepkiler yağmış.

Twitter kullanıcılarının büyük çoğunluğu takip edilecek profillere bakarken arkadaşlarının ve sevdiği ünlülerin veya fenomenlerin takip edilen sayfalarına bakarlar. İşte bu takip sayfalarına da reklam yerleştirdiği anlaşılan Twitter'ın foyası Kanadalı yönetmen ve fim yapımcısı William Shatner'in durumu farkedip bunu tweet olarak bahsetmesiyle başladı.
 

Bu tweet vasıtasıyla farkedilen durumda Shatner'ın takip edilen listesinde takip etmemesine rağmen MasterCard'ı takip ediyormuş gibi görünüyor. Direkt olarak Twitter kurucusu Jack Dorsey ve Twitter Safety adreslerine sorarak attığı bu tweetle tepkisini dile getiren Shatner daha sonra birkaç örnek de gösterdi.
 

Bu tweetle de sadece Muhammed Ali'yi takip eden "The Rock" lakaplı Dwayne Johnson'ın da takip ediyormuş gibi gösterildiğini belirten Shartner bir de MasterCard'ın en büyük rakibi olan Visa profilinde dahi MasterCard profili takip ediliyor olmasını örnek gösterdi.
 

Reklam aldığı firmalarda ya da kişilerde profil ayrt etmeksizin gözüken bu durum bazı kurum ve yüksek düzey kişiler için problem olabilir. Bununla ilgili örneği Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barrack Obama'nın takip edilen listesiyle örnekleyen Shatner, politik kampanyalarda bu yapılan reklamların politikacılar bazında sorun olabileceğine de değindi.
 
2 milyondan fazla takipçi sayısı bulunan Shatner'ın bu tepkileri sonrasında promo olarak takip edilen listelerinde gözükmek için reklam verenler, bu tepkilere destek verenler tarafından -eğer takip ediliyorsa- takip edilmekten çıkarılıp engellenmeye başladı. Bu olayın aydınlığa çıkmasının ardından MasterCard'ın takip edilenler listesindeki reklamlar kaldırıldı.

The Next Web'in haberine göre Twitter'ın bu uygulamayı 2 senedir yaptığı ve bu zamana kadar kimse tarafından bu konuya dikkat edilmeyişine değinildi.

Oluşan tepkiler sonrasında şu anlık bu işlemi askıya aldığı düşünülen Twitter'ın bu reklamlara tekrar yer verip vermeyeceği ise belli değil.

Başta belirttiğim gibi reklamlar internet bazlı şirketlerin bel kemiği olsa da bunu uygun bir şekilde kullanılması önemli. Shatter'ın belirttiği gibi özellikle tanınan kişiler tarafından takip ediliyormuş gibi gösterilen hesaplar dolayısıyla bazı durumlarda (siyasi probaganda örneğindeki gibi) başa dert olabilecek şekilde. Zaten devasa gelirleri bulunan Twitter'ın bu uygulamaya son vererek tepki ya da bahsedildiği gibi sorunlar ortaya çıkarmayacak şekilde reklamlar sunması bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0