Ülkemizde Gençlerin Sosyal Medya ve İnternet Kullanım Verileri

1
1
0
0
0
Büyük bir katılımcı sayısı ile ''Sosyal Medya ve Gençlik'' araştırması yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı, araştırma sonucunda elde ettiği verileri açıkladı.
Bilgisayarlar gelişti, internet ortaya çıktı, insanlar bilgisayar ve internetlerini kullanarak birbirleri ile iletişime geçmeye başladılar, küçük çaplı sosyal medya platformları kuruldu ve sonra bum; akıllı telefonlar.

Akıllı telefonlar hayatlarımıza girdiklerinden beri ciddi oranda bizleri etkilemekteler. Bunun en büyük sebeplerinden biri artık sosyal medya platformlarının vazgeçilemez oluşu ve internetin artık çok rahat bir şekilde erişilebilir olması.Bu durum sadece bizi değil, bizden kaynaklı olarak aile büyüklerimizi de etkilemekte. Bir zamanlar bilgisayarın 'b'sini bilmeyen annelerimiz, babalarımız, şimdi Whatsapp'tan falan mesaj atıp ''gelirken iki ekmek al'' diyecek kadar teknolojiyle haşır neşir oldular.

Ancak asıl sorun genç kesimde. Zira öyle ya da böyle kabul etmemiz gerekiyor, sosyal medya artık elimiz ayağımız olmuş durumda. Artık tam anlamıyla telefonlar elimizden düşmüyor. İşte bu bağlamda bir çalışma yürütmek isteyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, 15-29 yaş aralığındaki gençlerin sosyal medya ile ilgili tutum ve davranışlarını gözlemlemek adına ''Sosyal Medya ve Gençlik'' adlı bir araştırma yürütmekteydi.26 ilde 2,057 kişinin online katılımı ile yapılan araştırma (ki bu katılım sayısı ile kendi alanında en geniş katılımlı araştırma olmuş durumda), Türk gençlerinin sosyal medya konusundaki verilerini de ortaya koymakta. Bu araştırma sonucu elde edilen veriler şu şekilde;

-İnternete giren gençlerin neredeyse tümü sosyal medya platformlarını kullanmakta

-Sosyal medyada bulunan gençlerin %40'ının annesi, %47'sinin ise babası aynı sosyal medya platformunu kullanmakta

-Akıllı telefonu bulunan her iki gençten biri, sosyal medya platformlarına bu cihazlar ile girmekte

-Sosyal medyayı bilgisayarlardan kullananların yaş aralığı 25-29 arası

-Ülkede internet kafeler üzerinden internet kullanımı ve sosyal medya erişimi özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde  ortalamanın üstünde

-En çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook iken onu YouTube ve Instagram takip etmekte

-Her 3 gençten biri, sosyal medya platformlarında günde en az 3 saat geçirmekte

Aslında hemen hemen hepsi bildiğimiz, ya da tahmin edebileceğimiz şeyler. Asıl önemli olan, bu denli ciddi rakamlara ulaşan verilerin sosyal yaşantımıza hem bizlere, hem de bizden kaynaklı olarak topluma yaptığı etki.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0