Bakan Ramazanoğlu Açıkladı: Çocuklara Sosyal Medyayı Yasaklıyoruz!

1
0
0
0
0
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, belirli bir yaşın altındaki çocuklara Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformların kullanımını yasaklayacaklarını duyurdu.
Geçtiğimiz hafta içerisinde Avrupa Parlamento’sunun çocuklara yönelik sosyal medya kullanımını yasaklamasıyla ilgili bir haber paylaşmıştık. 16 yaşından küçük çocukların sosyal medya platformlarına erişimin engelleneceği üzerine yapılan tartışmalara ülkemizin de dahil olduğu, hatta bununla ilgili kararın kısa bir süre içerisinde açıklanacağı ortaya çıktı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı dahil birçok bakanlığın katıldığı bir çalışma başlattıklarını söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, yasaklanmada yaş sınırının 12 mi yoksa 16 mı olacağına henüz karar vermediklerini belirtti. 

“Aslında ilk önce aileleri eğitmemiz lazım” diyen Ramazanoğlu, “Anneler ve babaların çocuklarının çantalarına baktıkları kadar cep telefonlarına ve bilgisayarlarına da girip bakmaları lazım. Filtre koyuyorsunuz engelleyici sistemler koyuyorsunuz onları kırıyor, aşıyorlar” dedi.Ayrıca çocukların saatlerce bilgisayar başında kalmasıyla ilerleyen yıllarda büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini söyleyen Ramazanoğlu, “Şunu bir doktor olarak söylüyorum: Çocuklar oyun oynamadıktan sonra, hoplayıp zıplamadıktan sonra, ağaçlara tırmanmayınca kas gelişimleri bile sağlanamıyor. Çocukları haftada bir kere jimnastiğe götürmekle olmuyor. Çocukların kas ve kemik yapılarının güçlenmesi gerekiyor. Sokakta, bahçede oynayacak tırmanacak, parmaklarındaki kaslardan tutunda kollarındaki kaslarına kadar gelişmesi, kemiklerinin güçlenmesi lazım. Doğal olanı bu, yoksa 10 saat bilgisayarın başında oturuyor... Bir doktor olarak, bir anne olarak bunu doğru bulmuyorum bırakın bir bakan olarak. Ben 12 yaşına kadar çocuklarımın eline cep telefonu vermedim” şeklinde konuştu.

Uygulanacak yasağın tarihiyle ilgili bir açıklama gelmedi, muhtemelen önümüzdeki aylarda mecliste görüşüldükten sonra karar verilecek.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0