Yakında Twitter’da Yalan Söyleyemeyeceğiz.

0
0
0
0
0
Yakında Twitter’da Yalan Söyleyemeyeceğiz.
Günümüz dünyasında insanları yönlendirmek için kullanılabilecek en büyük araç olan Twitter üzerinden yalan beyanatlar vererek insanları yanlış şekilde yönlendirmenin de oldukça mümkün olduğunu 1 yıllık süreçte hepimiz gördük. Bunun önüne geçebilmek için Twitter yalan beyanatları algılayacak bir algoritma peşinde
Günümüz dünyasında insanları yönlendirmek için kullanılabilecek en büyük araç olan Twitter üzerinden yalan beyanatlar vererek insanları yanlış şekilde yönlendirmenin de oldukça mümkün olduğunu 1 yıllık süreçte hepimiz gördük.

Bu beyanatlar kimi zaman bizler gibi sıradan insanlardan bazen ise popüler insanlardan gelebiliyor. Şimdi twitter’dan üstsüz, siyah eldivenli, deri pantolonlu insanlar bana saldırdı demem pek inandırıcı gelmese de popüler bir kullanıcıdan gelecek benzer bir tweet kitleleri ayağa kaldırabiliyor.
İşte biz şu an bunları konuşurken Sheffield üniversitesinde araştırmacılar Twitter kullanıcılarının beyanatlarının yalan olup olmadığını algılamaya yarayacak bir algoritma üzerinde çalışıyorlar. Avrupa Birliği tarafından fonlanan Pheme adlı proje kapsamında gönderiler spekülasyon, yanlış bilgi, dezenformasyon gibi kategorilere ayrılıyor tüm bunlara ek olarak da gönderi sahiplerinin etkileri de araştırılıyor ve algoritmamız bu bilgiler ışığında gönderinin ne kadar doğru veya yanlış olduğu sonucuna varıyor.

Pheme projesini asıl amacı ise her haberi ulusal ve uluslararası tüm kaynaklardan doğruladıktan sonra kullanıcıya ulaştıracak bir sistem yaratmak.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0