Youtube Yasağı Kaldırıldı!

0
0
0
0
0
Youtube Yasağı Kaldırıldı!
Youtube konulan "sansür" bugün kaldırıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin, Twitter’ın açılması yönündeki kararının ardından dün Twitter’a erişim engeli kalkmıştı.

Bugün de Youtube hakkındaki “sansür” kararı kaldırıldı. Ankara Gölbaşı Sulh ve Ceza Mahkemesi, video paylaşım sitesi Youtube'a konulan erişim yasağını kaldırdı. Yalnız şu sıralar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının sitesinde Youtube'a hala tedbir kararı uygulandığı ibaresi bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilişim Hukuk Uzmanı Avukat Gökhan Ahi, istihbarat, iç güvenlik gibi nedenle internet sitelerinin ülkemizde kapatılması için bir kanun bulunmadığını, bu nedenle söz konusu videoların kaldırılması için başka bir kanunla sitenin kapatıldığını söyledi.

Ahi, internet sitelerinin Türkiye'de kapatılması için üç yöntemin bulunduğunu kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti: "5651 sayılı internet yasası, 5846 sayılı fikir sanat eserleri yasası, Medeni kanunun 24. maddesi..."

Mahkemenin kapatma gerekçesinde yazılı olan 5651 sayılı kanunun 8. madde 1/b bendini değerlendiren Ahi, Atatürk aleyhine işlenen suçlarda bu maddenin devreye girdiğine dikkat çekti. Ahi'ye göre Suriye ses kayıtlarının YouTube'a düşmesiyle birlikte site kapatmak için gerekçe bulamayan TİB, Atatürk'e hakaret içeren herhangi bir videoyu sitede bulup sebep göstererek bahane yarattığını ve YouTube erişimini kapattığını söyledi.

DÜZENLEMEGölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi, suça konu içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle Youtube’a erişim engelinin devamına karar verdi.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0