Yüzde Yüz Yerli Sosyal Paylaşım Sitesi: Freelyshout

4
1
0
0
0
Gebze’de hayatını sürdüren Ertan Aktaş ve Yasin Ersoy. Biri 31 yaşında diğeri ise 26. Onlar kendi siteleri olan “Özgürce haykır”ın kurucuları.
Gebze’de hayatını sürdüren Ertan Aktaş ve Yasin Ersoy. Biri 31 yaşında diğeri ise 26. Onlar kendi siteleri olan “Özgürce haykır”ın kurucuları. İngilizce olarak “Freelyshout” olarak da bilinmekte.

Sitede, günümüzdeki diğer sosyal medyalardan farklı olarak daha güncel konular yer alıyor. Kurucuları, site hakkındaki yorumlarında üyelerin çoğunlukla günlük hayatlarında olup biteni paylaştıklarını, ödev ve sosyal sorumluluk projeleri için kullandıklarını belirtiyor.
 

 Toplam 320 Bin Üye 

Meslek lisesi mezunu olan Ertan ve ilkokul mezunu olan Yasin, hayatlarını bilgisayara adayarak kendi gelirlerini elde ediyorlar. Bu odada konuşulan yeni bir yerli sosyal medya fikri sonucu iki arkadaş el birliği ile bir yola koyuldu. Koca bir ekip yerine sadece 2 kişinin olduğu bu projede görev paylaşımı yapılması gerekiyordu. Sitenin tasarımıyla Ertan ilgilenirken,  yazılımıyla Yasin ilgileniyordu.

Konsantre bir ekip olduklarını belirten Ertan:

Çocukluktan bu yana meraklıydım bilgisayarlara. İlk web sitemi 1997'de yaptım. O zamanlar bilgisayar yok bizde. İnternet kafeye giderdim. İnsanlar oyun oynarken ben sitem için uğraşırdım. Yaklaşık 6-7 saat geçirirdim. Benim bilgisayarım da ayrıydı. Mecbur kalmadıkça işletmeci o koltuğu kimseye vermezdi. Ben meslek lisesi mezunuyum. Bilgisayar okumak çok istedim ama puanı yüksekti. Metal işleri mezunuyum. Askerden sonra kurslara gittim. Üniversite diplomam yok ama tasarım konusunda her şeyi biliyorum. Sadece 3dmax ve autocat dışında. Geri kalan tüm programlara hakimim. Kodlama ve web tasarım konusunda çok iyiyim. Yasin yazılımda çok iyi. Böyle olunca, çok kişinin yapabileceğini biz ikimiz çıkardık. Paslaşa paslaşa ekip oluşturduk. Biz konsantre bir ekibiz” ifadelerini kullandı. 

Sıkı bir çalışmanın ardından 2013 yılında yayına giren sitenin, şu anda 320 bin üyesi bulunmakta.Bu iki genç arkadaşın kurmuş olduğu site, Facebook ve Twitter gibi dev sosyal paylaşım siteleri olmasa da, kötü bir kullanıcı sayısına sahip olmadıklarını söylemek mümkün. Sitenin fazla bilinmemesinin nedenini tanıtım bütçelerinin olmamalarına bağlayan iki arkadaş:

Yeteri kadar duyuru yapamıyoruz. Kimse ilgilenmedi. Sosyal sorumluluğun adı var bu ülkede, kendisi yok. Kimse önemsemiyor. Halbuki her şeyiyle yerli bir ağ kurduk. Biz bir yere kadar getirdik. Ama buradan sonra ilerleyemiyoruz. Birilerinin bize destek olması gerektiğini düşünüyoruz. Sunucu altyapımızı güçlendirmek istiyoruz. Şu anda iki server var, bizim bunu 22’ye çıkarmamız lazım. Uygulamaya çıkmak istiyoruz bir de… Bu proje başka bir ülkede, örneğin ABD’de olsaydı, mobil uygulamalara başlamıştık. Ülkelere şube açıyorduk.” cümlelerini kullandı.

İstanbul, Samsun ve Trabzon’da yaşayan bazı kullanıcılar, gönüllü olarak site işlerine yardımcı olmaya çalışıyor. Bazıları blog yazıları yazarken, kimileri reklam verenlerle toplantılara katılıyor.

En büyük sorunlarının ise sitenin büyüyüp, tanınmaması olduğunu belirten arkadaşlar, bunun için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurduklarını fakat hayal kırıklığına uğradıklarını dile getiriyor:

Bakanlıkla iki kez görüştük. Bakanlık bize maddi destek sağlayamayacaklarını söyledi. TÜBİTAK’ın tekno girişim yerine başvurmamızı istediler. Ama oraya başvurmak için dört yıllık üniversite mezunu olmak lazım. Ben lise mezunuyum, Yasin de ilkokul. Üniversite mezunu olmanız lazım. Destek bulamadık. Biz hayallerimiz gerçekleştirdik, bundan sonraki amacımız büyümek. Ama bu ülkede üniversite mezunu değilsen hayal kuramazsın, proje geliştiremezsin deniliyor.” 


 

 Tamamen Yerli Bir Sosyal Ağ


Türkiye’de her açıdan yerli, ilk sosyal ağı kurduklarını söyleyen genç arkadaşlar "Daha önce de oldu ama bizimki gibi değildi.” diyorlar.

Biz şimdi Freelyshout’ı kurana kadar çok yerli sosyal paylaşım sitesi oldu aslında... Hatta sanırım 5-6 tane vardı. Ama popülerleşmeden çekildiler ve e-ticaret sitesi oldular. Onlar hazır script kullandılar. Bazıları bu yüzden çöktü. Altyapı olarak bunu kullanıyorlardı. Biz niye yapmıyoruz dedik. Ben tasarımları, Yasin de altyapı veri tabanını oluşturdu. Düşüncemiz şuydu: Hem Türkiye’den çıksın hem de hazır script kullanmasın. Biz sıfırdan yaptık bunu. Ben şu anda gururla söylüyorum. Her şeyiyle yüzde 100 bize ait.
 

 Twitter’dan Farkları


Daha önce de belirttiğimiz gibi İngilizce olarak “Freelyshout” adını alan sitenin Türkçe karşılığı “Özgürce haykır.” İsmin global olması için yaklaşık üç ay boyunca kafa yordular.

Twitter’da bulunan 140 karakter sınırlaması, Özgürce haykır platformunda bulunmuyor. Bu da iki arkadaş için bir özgürlük.

Sitenin kurucularından Yasin Ersoy’a göre sosyal sorumluk ve araştırmalara destek vermesi, sitenin öne çıkan farklarından.

Bizde global çapta arama motoru var. Einstein diye aradığınızda nokta atışı sonuca ulaşıyorsunuz. Google’daki gibi bir milyon çıkmaz. Sosyal sorumluluk anlamında da kan, organ arama, bağışlar bizim hassas olduğumuz konular. Örneğin deprem olduğunda kullanıcılar şuna ihtiyaç var çağrısı yapabildiler. Bizde profillerde kan grubu belirtme var. İnsanlara diyoruz ki, kan grubunu belirt. ‘Bir gün senin de ihtiyacın olabilir.’ Bizde sistem şöyle çalışıyor. Diyelim ki ben, A Rh + kan aradığımda bana en yakın konumdaki A Rh + kan grubuna ait kişiye bildirim gidiyor. Bu bizim için çok ayrıcalıklı bir özellik.

Bu sitede “favorilere ekle” yerine “tebrik etme” var.


 

 Twitter’a Erişim Yasağı Onların İşine Geliyor


Bir süre önce Twitter’a gelen erişim yasağı, Özgürce haykır sitesine 70 bin yeni kullanıcı gelmesini sağlamış. Daha sonra kısa süreli gelen erişim yasağında ise 4281 yeni üye gelmiştir.

Twitter’a giremeyen kullanıcıların vakit geçirmek için girdiği sitelerden biride “Özgürce haykır” oluyor. Fakat sosyal medyaların kötü bir şeymiş gibi gösterilmesine Yasin Ersoy bir türlü anlam veremiyor:

Sosyal medya üzerinden kişilere açılan soruşturmalar bana kalırsa çocukça. Klavye cesareti diye bir şey var. Bir anlık olay. Niye bunun peşine düşülür ki? Niye bir insanın geleceğini karartırsın ki? Ben sosyal medyanın kötü çocuk olmadığını düşünüyorum.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0