Baba Olma Sevincini Tadan Zuckerberg Servetinin %99'unu Bağışlıyor!

0
0
0
0
0
Zuckerberg çifti sonunda ebeveyn olmanın mutluğunu yaşadı. Kızlarına kavuşan çift, yaptıkları açıklamada servetlerinin %99'unu bağışlayacaklarını duyurdu.
Ve sonunda beklenen oldu. Facebook'un kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla artık birer ebeveyn. Bir süredir çocuk bekleyen çift, kızları Max'e sonunda kavuştular.

Kendi Facebook profilinden ''kızımıza mektup'' adlı bir gönderi paylaşan Zuckerberg, hem yeni doğan çocuğu hakkında duygularını dile getirmeye çalıştı, hem de eşi ile birlikte aldıkları oldukça önemli bir kararın duyurusunu gerçekleştirdi.Gerek şirketi aracılığıyla, gerekse bireysel olarak yaptığı bağışlar ile adından sıkça söz ettiren Zuckerberg, eşi ile birlikte 2009 yılında kurduğu Chan Zuckerberg Initiative ile de bu bağış işini kapsamlı şekilde yürütmekte. Şimdi ise ilk çocuklarına kavuşmanın heyecanını yaşayan çift, oldukça örnek bir davranışa imza atarak önemli bir karar aldılar. 

Kızı için yazdığı mektupta bizzat Zuckerberg tarafından belirtilen karara göre çift, Facebook hisselerinin %99'unu bağışlayacaklar. Ki bu %99'luk hisse 45 milyar dolar civarında bir miktar demek. Tabii bu bağış bir gecede gerçekleşmeyecek. ''Yaşam boyu'' olacak bu bağış, sürekli olarak gerekli yerlere de yardımın ulaşmasında büyük önem taşımakta.

Chan Zuckerberg Initiative, iki önemli alana odaklanmakta; insanın sahip olduğu potansiyelin geliştirilmesi ve eşitliğin sağlanması. Zuckerberg yaptığı açıklamada amacının hastalıkların tedavisinde yardımcı olmak, çevreyi temizlemek ve girişimciliği geliştirmek gibi gayeler olduğunu söylemekte. 
 

Priscilla and I are so happy to welcome our daughter Max into this world!For her birth, we wrote a letter to her about...

Posted by Mark Zuckerberg on 1 Aralık 2015 Salı

Aslında Zuckerberg çiftinin bu hamlesi, sektörün bir diğer dev ismi Microsoft'un CEO'su Bill Gates ve eşi Melinda Gates'in hamlesine oldukça benzemekte. Gates çifti de bütün mal varlıklarını hayat boyunca bağışlama durumunu seçerek örnek bir davranış sergilemişlerdi.

Artık tüm düşüncelerinin kızlarına iyi bir gelecek kurma olduğunu belirten Zuckerberg, kızının da içinde bulunacağı gelecek nesillere daha eşit ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için elinden ne geliyorsa yapmaya hazır olduğunu da belirtmekte. Kızının doğumuyla birlikte Facebook'tan birkaç aylığına ayrılmaya hazırlanan Zuckerberg'in işinin başına döndüğü zaman bu bağış olaylarını çok daha detaylı, kapsamlı şekilde ele alması bekleniyor. 

Kaynak: Facebook
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0