Sosyal Medyada Kısa Yoldan Şöhrete Kavuşmanın Yolu Açıklandı: Politikacılara Sataşmak

29
2
2
1
0
New York Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırma, sosyal medyada siyasi kimliklere karşı yapılan agresif paylaşımların gönderi sahiplerine şöhret getirdiğini ortaya koydu.

Bildiğiniz üzere sosyal medya, son zamanlarda günlük hayatımızı takipçilerle paylaştığımız bir yer olmaktan çıkıp ülkede ve dünyada gerçekleşen kötü olaylara karşı sesimizi çıkarabildiğimiz tek yer haline gelmeye başladı. Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformlarda siyasi kişiliklere karşı tepkimizi belirtebiliyor, bizimle aynı düşünceleri paylaşan insanların sesi olabiliyoruz.

Cambridge Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nden araştırmacılar, 2016-2020 yılları arasında paylaşılan ve siyasi görüş belirten gönderileri inceleyerek ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalara göre sosyal platformlarda politikacılara karşı yapılan agresif paylaşımlar, kullanıcıların daha da popüler olmasına yol açıyor.

"Bu tür paylaşımlar toksik bir ekosistem yaratıyor"

sosyal medya

Araştırmacılar, kendi parametreleri aracılığıyla yaklaşık 2,7 milyon gönderiyi inceleme altına aldı ve liberal, muhafazakar gibi anahtar kelimelerle birlikte bu tarz terimler içeren gönderilerin ne kadar etkileşim aldığını gözlemledi. Ortaya çıkan sonuçlar, sosyal medyada politikacılara karşı sert tepkiler gösteren insanların viral olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gözler önüne serdi.

Karşıt saldırıların sosyal medyada fazla ilgi çektiğini gösteren bu araştırmaya göre insanların siyasi rakiplere karşı yaptığı gönderileri tekrar paylaşma olasılığı %67. Araştırmanın baş yazarlarından Steve Rathje, insanların etkileşim alabilmek adına gereğinden fazla siyasi gönderi paylaştığını belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı; "İnsanları bu konuda teşvik eden şey 'daha fazla etkileşim' ve bu da olabildiğince toksik bir ekosistem yaratıyor. Açıkçası politikacılara karşı yapılan agresif paylaşımların etki yarattığını biliyorduk ancak bu kadarını biz de beklemiyorduk."

Kaynak : https://www.digitalinformationworld.com/2021/07/study-shows-that-attacking-other.html
29
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
29
2
2
1
0