• Anasayfa
  • Uzay
  • Soyuz MS-15, Uluslararası Uzay İstasyonu'na Fırlatıldı

Soyuz MS-15, 3 İnsanla Uluslararası Uzay İstasyonu'na Fırlatıldı

9
3
3
1
0
Dünyadan birçok farklı uzay ajansından astronotun yer aldığı Uluslararası Uzay İstasyonu’na bugün 3 astronot daha gönderildi. Rusya’dan, ABD’den ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden astronotların yer aldığı kapsül, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden yerel saat ile 19.57’de fırlatıldı.

Kazakistan’da bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na (International Space Station) fırlatılan uzay aracı Soyuz MS-15’in fırlatılma anı, Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) tarafından internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Yerel saat ile 19.57’de Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan MS-15 uzay kapsülünde Rusya’dan kozmonot Oleg Skripoçka, ABD’den NASA astronotu Jessica Meir ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hazzaa Ali Almansoori yer alıyor.

ROSCOSMOS, yaptığı açıklamada kapsül fırlatma alanının Soyuz 2 tipi roketler için daha modern hale getirileceği ve Baykonur üssünden Soyuz kapsüllerini fırlatan Soyuz FG tipi roketlerin son kez fırlatıldığını ifade etti.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu

NASA, ROSCOSMOS, ESA (Avrupa Uzay Ajansı), CSA (Kanada Uzay Ajansı) ve JAXA (Japon Uzay Araştırma Ajansı) ortaklığıyla işletilen Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri gerçekleştiriliyor.

Uzay istasyonunda; Rus kozmonot Aleksandr Skvortsov, ABD’li astronot Andrew R. Morgan’ın yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı’ndan İtalyan astronot Luca Parmitano da yer alıyor.

Bugün yerel saat ile 19.57’de fırlatılan, bilimsel araştırmalar yapacak olan ekibin Uluslararası Uzay İstasyonu’na 6 saat sonra varması bekleniyor.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/soyuz-ms-15-uzaya-firlatildi,u6HM2QKhKkawmCa5xtezyg
9
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
3
1
0