• Anasayfa
  • Oyun
  • Steam, Yeni Arama Özelliklerini Test Etmeye Başladı

Steam, Kullanıcılarını Bunaltan Arama Sistemini Yeniliyor

36
8
2
1
0
Steam'in sayfa sayfa ve yetersiz görülen standart arama özelliği rafa kaldırılacak gibi duruyor. Steam Laboratuvarı'na eklenen yeni arama sistemi, daha çeşitli oyunlar sunmakla beraber sayfa geçme derdini de ortadan kaldırıyor.

Steam’de popüler oyunlar dışında başka bir oyun oynayacaksanız biraz vakit ayırmanız gerekiyor. İşte bu yüzden Steam, oyun keşfetmeyi kolaylaştırma adına yenilikler yapmaya başladı. Her yıl binlerce yeni oyunun eklendiği Steam’de artık oyun keşfetmek daha kolay hâle gelecek gibi duruyor.

Valve, Steam için yeni fikirler geliştirse de sunduğu fikirler için kullanıcılarından değerlendirme istiyor. Şirket, böylece neyin iyi neyin kötü olduğunu kitlenin kendisinden öğrenecek. Ayrıca kullanıcılar ve oyun yapımcıları da Valve’ın oyun dağıtım mecrası olan Steam’i geliştirmeye çalıştığını düşünecekler ve aktif bir şekilde kullanmaya devam edecekler.

steam laboratuvarı

Bu gayede çalışmalarını hızlandıran Valve, Steam Laboratuvarı özelliğini tüm kullanıcılarına açık hâle getirmişti. Hâlihazırda Steam Laboratuvarı’nda bulunan Otomatik Gösteri, İnteraktif Tavsiye Sistemi ve Mikro Fragmanlar deneylerine bir yenisi daha eklendi. Oyun arayan kullanıcıların karşısına daha çeşitli oyunlar çıkarmak için yapılan deneyin adı "Arama" olarak belirlenmiş.

Yeni deneye nasıl katılabilirsiniz?

steam labs

Standart arama özelliğinin daha gelişmiş hâli olan Arama deneyini denemek için Steam’in Mağaza sekmesinde üst kısımda yer alan "Steam Laboratuvarı"nı seçmeniz gerekiyor. Ardından karşınıza çıkan deneylerden istediğinizi deneyimleyebilir ve Steam’e geri dönüşte bulunabilirsiniz.

Arama özelliğini standart hâline geri getirmek istiyorsanız arama kısmında üst tarafta bulunan "BOO-O!" yazısının yanında yer alan "Leave the experiment" yazısına tıklamanız yeterli olacaktır. Üst kısımda yer alan "YAY!" yazının yanındaki "Join the Discussions" yazısına tıkladığınız zaman ise deneyle alakalı geri dönüşlerin yapıldığı sayfaya yönlendirileceksiniz.

Steam, çok daha iyi bir arama sistemi getiriyor:

steam arama

Test edilen yeni arama özelliği, aramalarınıza daha fazla kontrol katmanızı sağlıyor. Artık sadece indirimdeki oyunları görebilir ya da belli bir fiyatın altındaki oyunlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca kütüphanenizde, istek listenizde ve yok saydığınız oyunların sonuçlarda çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

Arama deneyinin en güzel özelliği ise artık sayfaları tek tek geçmemize gerek kalmıyor olması. Yeni gelen arama özelliği sayesinde Steam aramalarındaki sayfalandırma sistemi kalktı ve sonsuz kaydırma özelliği geldi. Bu sayede daha zahmetsiz ve hızlı bir şekilde oyunları keşfedebileceksiniz.

Valve’ın Steam Laboratuvarı’ndaki testleri takip etmenizi tavsiye ederiz. Laboratuvar’a gelmesi planlanan bir sonraki deneyin ismi ise "Deep Dive" olarak belirlenmiş. Bu deney henüz aktif değil ancak aktif olduğu zaman Steam’de görüntülediğiniz bir oyuna benzer oyunları karşınıza çıkaracak. Bu sayede zevkinize uygun oyunları daha iyi bir şekilde bulabileceksiniz.

Kaynak : https://venturebeat.com/2019/09/06/steams-latest-experiment-tests-beefier-search-features/
36
8
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
36
8
2
1
0