• Anasayfa
  • Steam
  • Steam'in Ücretli Mod Sisteminin Ömrü Kısa Sürdü

Steam'in Ücretli Mod Sisteminin Ömrü Kısa Sürdü

1
1
0
0
0
Paralı mod sistemi ile çoğu oyuncunun tepkisi çeken Steam, daha fazla dayanamayıp yeni sistemi kaldırdı.
Geçtiğimiz hafta 'Steam Workshop', yeni bir uygulama sistemine geçmiş ve mod yapımcılarına eserlerini ücretli olarak satabilme imkanı tanımıştı. Hatta bu sistem için ilk uygulama da Skyrim için olacaktı. 

Sistem her ne kadar mod yapımcıları tarafından olumlu karşılansada, Steam kullanıcıları durumdan hiç memnun değillerdi. Öyle ki imza kampayaları bile başlatan kullanıcılar, Steam'i  gitgide 'Electronic Arts'a benzemekle suçlamışlardı (bu baya koymuş herhalde onlara).

Böylesine gergin ve memnuniyetsiz bir ortam varken daha fazla dayanamayan Valve CEO'su Gabe Newell, bu haberimizde de bahsettiğimiz gibi Reddit üzerinden bir soru-cevap etkinliği düzenleyecek oyuncuların dertlerini ve sorunlarını dinlemişti.

Çoğunlukla getirdikleri yeni uygulamadan ötürü şikayetler alan Newell, mod olayıyla ilgili olarak da; "Bizim hedefimiz mod dünyasını hem modcular, hem de oyuncular için daha iyi bir yer haline getirmek. Eğer yaptığımız şey buna yardımcı olmazsa geri çekeriz". ifadelerini kullanmıştı.

       

Özellikle Steam kullanıcılarının 'bizden biri' olarak tabir ettiği ve son derece güvendiği, sevdiği bir isim olan Newell, Reddit üzerinden yapmış olduğu bu etkinlikte kullanıcılarının memnuniyetsizliğini görmüş olacak ki, Valve'den bu konu adına çok önemli bir adım geldi.

Valve'de yetkili isimlerden olan Alden Kroll yeni mod uygulaması konusunda şunları söyledi; “Ücretli mod özelliğini Skyrim atölyesinden kaldırıyoruz. Herhangi bir mod satın alan kişilerin parası da tamamıyla geri ödenecek. Bu konuyu Bethesda ile konuştuk ve onlar da bizimle hemfikir oldular''. Hatırlarsanız önceki yazımızda belirtmiştik; pay konusu, yani mod yapımcılarına gelirin 4'te 1'ini verme fikri de bu Bethesda'dan çıkmıştı.

Açıklamalarına devam eden Kroll, tıpkı Newell'ın dediği bu olayın mod geliştiricilerine katkıda bulunma adına yapıldığını, böylelikle insanları mod yapmaya daha çok sevk etmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Ancak Skyrim'in bu olayı başlatmak adına kötü bir yer olduğunu söyleyen Kroll, 'sistem Skyrim'de değil de başka yerde çıkar mı acaba?' şeklinde, kafalarda çok küçük de olsa bir soru işareti bırakmadı dersek yalan olur.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0