• Anasayfa
  • Steam
  • Valve CEO'su Gabe Newell, Steam'le İlgili Soruları Cevapladı

Valve CEO'su Gabe Newell, Steam'le İlgili Soruları Cevapladı

1
1
0
0
0
Paralı mod sistemine geçen Steam, çoğu kullanıcısının canını sıkmaktaydı. Bu konuda kullanıcıların görüşlerini almak isteyen Gabe Newell'sa, güzel birsoru-cevap etkinliği düzenledi.

Kısa bir süre önce Steam'in paralı mod sistemine geçmesi, çok konuşulmuş ve büyük tepkiler çekmişti. Bunun üzerine kolları sıvayan Valve'in CEO'su Gabe Newell, kullanıcıların dertlerini ve şikayetlerini dinlemeye karar vermiş (sizin yüzünüzden cüzdanlar boş geziyoruz, dinleyin bir zahmet).

"Perşembe günü Los Angeles'tan geri döndüğümde 3.500'den fazla yeni mesaj vardı. Sanırım interneti kızdıracak bir şeyler yapmışız'' açıklamasında bulunan Newell, kullanıcılara ulaşma adına ve sorunlarını anlama/çözme adına, dün gece Reddit üzerinden bir soru-cevap etkinliği düzenledi.

Newell'a gelen ilk sorulardan biri, Steam'in yeni sistemiyle beraber topluluk bölümünde ortaya çıkan engellemelerle alakalıydı. Kullanıcıların çoğu bu durumdan şikayetçi çünkü Steam moderatörleri, kendileriyle aynı görüşte olmayan kişilerin mesajlarını siliyor,kafalarına göre de geçici olarak banlıyordu. Bu durumun kendisine bildirilmesinin ardından Newell "Açıkçası eğer ortada insanların fikrini sansürlemek gibi bir durum varsa, bu aptalca. Bunun durmasını sağlayacağım. Bu aptallığın ötesinde bir şey" ifadesini kullandı.Newell'a ulaşan çoğunluklardan biri de, gerekli desteği alamadıklarını söyleyen mod yapımcılarıydı. Newell bu konuyla alakalı da Team Fortress, Counter Strike ve Dota gibi oyunların mod olarak yola başladığını, Valve içerisinde uzun yıllardan beri çalışan Quake modcularının olduğunu belirtti. Newell, modların PC oyunculuğunun geleceği için büyük önem taşıdığını da söyledi. 

Paralı mod sisteminin şimdiye kadar 10 bin dolarlık getiri sağladığını söyleyen Gabe Newell, sistem hakkında detaylı bilgi vermektense kaçındı. Newell'ın söylediklerine göre mod satışlarından %75'lik pay almak Valve'ın fikri değilmiş. Zira Valve, pay konusunu tamamen firmalara bırakıyormuş. Yani burada mod yapımcılara gelirin 4'te 1'ini verme fikri Bethesda'dan çıkmış. 

Sistemin kurulacak bir ekiple yeniden gözden geçirilebileceği, hatta bu ekipte kendinin de yer alacağını söyleyen Newell, "Lütfen EA'laşmayın" tepkisine, "19 yıldır neysek şimdi de aynıyız" şeklinde karşılık verdi. "Neden modlardan faydalanmak istiyorsunuz?" sorusuna ise Counter Strike ve Team Fortress örnekleri gösterilerek "1997'den kalma eski bir alışkanlık" şeklinde esprili bir yanıt verdi.

       

Ayrıca Newell, çok eleştirilen bu sisteme yeni özellikler eklenmeye devam edeceğini, bu özelliklerden birinin de mod yapımcıları tarafından,modlarına taban fiyatı koyarak 'Ne kadar istersen o kadar öde' sistemi olacağını belirtti.

Bunlardın dışında, soru cevap etkinliğinde soru soranlar arasında önemli bir isim de vardı. Mod Nexus'un kurucusu Robin Scott; "Lütfen bize Valve'ın konuyla ilgili özelleştirme sistemini getirmeyeceği, işe DRM sistemini katmayacağı konusunda rahatlatabilir misiniz? Örnek olarak Fallout 4'ün modları sadece Steam Workshop'a özel olabilecek mi? Ya da daha kötüsü, sadece paralı modlara izin verme imkanı sağlanacak mı?" şeklinde bir soru yöneltti. Gabe Newell da, "Genel olarak felsefemizde yapımcıların işine karışmak gibi bir durum bulunmuyor. Ama böyle bir şey olursa mutlulukla yapımcılara aptallık yaptıkları konusunda uyarımızı yaparız" cevabını verdi ve Mod Nexus'la ortaklaşa bir iş için kendisinin Valve ile iletişime geçmesini istedi.  Yeni sisteminden son derece umutlu olan Valve'in, mod olayıyla ilgili yaptığı açıklama da şu şekilde; "Bizim hedefimiz mod dünyasını hem modcular, hem de oyuncular için daha iyi bir yer haline getirmek. Eğer yaptığımız şey buna yardımcı olmazsa geri çekeriz. Ama şimdilik bu konuda iyimserim. Her zaman oyuncularla iletişim halinde kalmaya devam edeceğiz".

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0