• Stephen Hawking: ''Uzaylılar Bizi Bulmadan Biz Onları Bulmalıyız''
3
2
1
1
0
Uzaylılarla iletişime geçebilme konusunda oldukça hevesliyiz. Ancak Hawking'e göre bu tarz bir hamle sonumuz olabilir.

Gelmiş geçmiş en önemli fizikçilerden biri olan Stephen Hawking, ''Stephen Hawking'in Favori Yerleri'' adlı, bilim temalı bir program düzenlemeye başladı. Programın işleyişinde, Hawking bir uzay gemisinin içerinde evrenin farklı yerlerinde ilerlemekte ve çeşitli teorilerini gündeme getirmekte.

İşte bu programda uzaylılar hakkında görüşlerini bildiren Hawking, önemli bir konuya da dikkat çekti; ''uzaylılardan önce bizim onları bulmamız lazım''.

Bildiğini gibi uzaylılarla iletişime geçebilmek, temas kurabilmek adına pek çok şey yapmaktayız. Radyo sinyalleri başta olmak üzere çeşitli şeyler gönderiyoruz, evrenin dört bir yanına uzay araçları gönderip uydular bırakıyoruz. Yani uzun lafın kısası hem uzaylıları arıyoruz, hem de onların bizi bulmasını kolaylaştırıyoruz.

Ancak Hawking'e göre bunu yapmak büyük bir yanlış olabilir. Zira Hawking'e göre eğer uzaylılar bizim tahmin ettiğimiz gibi son derece zeki ve bunun sonucu olarak teknoloji konusunda ciddi bir ilerleme kaydetmişlerse, o zaman onlarla aynı seviyede olamamak insanlığın sonu olabilir.

''Galaksimizde Dünya'ya benzeyen ve bu nedenle gelişmiş zekaya sahip canlılar barındırma ihtimali bulunan pek çok gezegen mevcut. Bir gün bu gezegenlerin birinden bir mesaj alırsak, cevap vermeden önce son derece dikkatli olmalıyız. Zira söz konusu uzaylılar beklediğimiz gibi -özellikle teknoloji konusunda- bizden daha gelişmiş durumdalarsa, bu buluşma Amerika'yı keşfeden Kolombus ile yerlilerin karşılaşması gibi olur. Hatırlayacak olursanız bu karşılaşma yerliler açısından pek iyi sonuçlanmamıştı''.

Hawking'e göre kendimizi çok daha iyi bir şekilde geliştirmemiz ve uzayın keşfi konusunda daha ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Ancak bunun için önümüzde çok fazla bir süre olmayabilir. Zira gelişmiş uzaylılar bizden önce davranırlarsa, bu durum bizim sonumuz olur. İşte bu sebepten Hawking, ilk adımın bizim tarafımızdan atılmasından yana.

Eğer adım atamayacak durumda, konumda isek, o zaman uzaylılarla iletişime geçme arayışımız da felaketle sonuçlanabilir. Tabi bu konuda Hawking'e katılmayan pek çok bilim insanı da mevcut. Zeka seviyeleri ne olursa olsun iletişime geçebilmenin karşı tarafa medeni bir izlenim yaratacağını düşünen bazı bilim insanları, Hawking'in aksine bu konuda daha fazla çalışma yapmamız gerektiğini savunmakta.

Son olarak Hawking'in bir teorisine göre de uzaylılar bizimle daha önceden çoktan iletişime geçmiş olabilir (hem de birkaç kez). Ancak yeterli zeka seviyesi ve buna bağlı olarak teknoloji düzeyine çıkamamışsak, bu mesajı farkedebilme ve anlayabilme imkanımız yok. Bu durum da bizi zeki ırka karşı gelişmemiş, fethedilmeyi bekleyen savunmasız bir gezegen yapıyor...

3
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
1
0