• Anasayfa
  • Bilim
  • 'Süper Fareli' SpaxeX Kargo Mekiği, Uzay İstasyonuna Ulaştı

'Süper Fareli' SpaceX Kargo Mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu'na Ulaştı

8
5
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde uzaya gönderilen SpaceX'in Dragon adındaki kargo mekiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı. Araştırmacıların çalışmalarında yardımcı olması için malzemeler içeren kargoda oldukça ilginç bir şey de yer alıyordu; normal farelerden iki kat daha kaslı olan 'süper fareler'.

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçtiğimiz günlerde bir kargo mekiği göndermişti. Bu kargo mekiğinin içinde normal farelerden iki kat daha kaslı olan “süper fareler” yer alıyor. Şimdi de SpaceX’in gönderdiği bu “süper fareler” kargosunun uzay istasyonuna ulaştığı öğrenildi.

Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotlardan Luca Parmitano, Dragon adlı kargo mekiğinin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatıldıktan 3 gün sonra ellerine ulaştığını söylüyor.

Permitano, gönderilen kargo mekiğini uzun bir ‘robot kol’ ile yakalayarak istasyona aldıklarını belirtiyor

spacex

Permitano, “İstasyona aldığımız her yeni araç, aynı zamanda bu projede katkısı bulunan herkesin ruhundan bir parçayı taşıyor. Aramıza hoş geldin.” açıklamasında bulundu. 

Gönderilen kargonun ağırlığı yaklaşık 3 ton olmakla birlikte içinde sadece fareler yer almıyor. Uzayda yapılacak kas deneyleri için gönderilen ve normal farelerden iki kat daha kaslı süper farelerin yanı sıra; astronotların hislerine duyarlı olan Cimon adlı yapay zekaya sahip bir robot, bira mayalamak için arpa taneleri ve zirai çalışmalarda kullanılmak üzere 120 bin haşere karşıtı solucan da kargoda yer alıyor.

Bunlara ek olarak, gönderilen Dragon adlı kargo mekiğinde Uluslararası Uzay İstasyonunda görevli 6 astronot için hazırlanmış yılbaşı hediyeleri de bulunuyor. Gönderilen bu kargo, SpaceX’in uzay istasyonuna gönderdiği 19. kargo mekiği olma unvanını da elde etti.  

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 6 kişilik bir mürettebat dönüşümlü olarak görev yapıyor

uzay istasyonu

NASA, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Rusya Federal Uzay Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda farklı ülkelerden gelen 6 kişilik bir mürettebat dönüşümlü olarak görev alıyor.

UUİ'de şu an 3 Amerikan, 2 Rus ve 1 İtalyan araştırmacı bulunuyor.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/yasam/201912081040790247-spaceXin-super-fareli-kargosu-uluslararasi-uzay-istasyonuna-ulasti/
8
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
0
0
0