• Anasayfa
  • Yaşam
  • Tamamen Elektrikli Motora Sahip Olan İlk Ticari Uçak

Dünyanın Tamamen Elektrikli Motora Sahip Olan İlk Ticari Uçağı

9
0
0
0
0
Bugün küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin en büyük sebeplerinden bir tanesi karbon emisyonu ve hava yolu taşımacılığı da buna oldukça büyük bir katkıda bulunuyor. Ancak tamamen elektrikli motorlara sahip uçaklar, bu durumu değiştirebilir.

British Columbia kıyılarında uçuş hizmeti veren Harbour Air Seaplanes, elektrikli motor üreticisi magniX ile 'dünyanın tamamen elektrikli ilk ticari hava aracını' yapmak için birleşti. Elektrikle çalışır hale getirilen bu uçak, özellikle gelişmemiş, kırsal alanlara gitmek için tasarlanmıştı.

Havilland Beaver uçakları, 1947 ile 1967 yılları arasında üretilmişti ve bugün de halen sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar. Özellikle kırsal alanlara yapılacak uçuşlarda kullanılan bu uçaklardan bir tanesi ise elektrikli motora kavuştu.

Elektrikli motora sahip ilk ticari uçak

Smithsonian Enstitüsü Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Havacılık Uzmanı Bob van der Linden, elektrikli motora sahip bir uçak filosunun 500 km’den daha kısa mesafedeki menziller arası uçuşlar için oldukça ideal olabileceğini söyledi.  

Ticari hava seyahatlerini domine eden daha büyük uçaklar için böyle bir seçenek henüz mümkün değil. Şu an büyük bataryalar, büyük uçaklar için fazla ağır. van der Linden de elektrikli motorların, jet uçuşlarının yerini alamayacağını düşünüyor. van der Linden, “Gördüğünüz tüm hava araçları, insanlar tarafından olabilecek en hafif şekilde üretiliyor. Ağırlık kalkışın düşmanıdır” diyor.

Harbour Air’ın elektrikli motorla başarılı uçuş gerçekleştirmesi, daha bölgesel anlamdaki uçuşların daha da sıklaşmasına ön ayak olabilir. Ayrıca bu sayede atmosfere daha az karbondioksit salınmış da olur. 500 km ya da daha az mesafenin kat edildiği uçuşlar, uzun uçuşlara göre iki kat karbon yoğunluğuna sahip oluyorlar.

Taşımacılık “elektriklenecek”

elektrikli uçak

Elektrikli uçağın pilotluğunu da yapan Harbour Air Seaplanes CEO’su Greg McDougall, uçuş öncesinde yaptığı açıklamada “Genel olarak taşımacılığın ve özellikle havacılığın geleceğinde elektriklenme olacağına eminim” ifadelerini kullandı. van der Linden ise “Niş bir pazarda elektrikli uçaklar için birçok fırsat var” ifadelerini kullandı.

Genel olarak bakıldığında uçakların karbon salınımına oldukça büyük bir etkisi bulunuyor. Büyük yolcu uçakları, toplam küresel karbon emisyonunun %2’sinden fazlasına katkıda bulunuyor ki bu da dünyadaki birçok ülkeden daha fazla karbon salınımı yaptıkları anlamına geliyor. Avrupa Komisyonu’na göre Londra’dan New York’a gidiş geliş şeklinde uçan bir kişi, Avrupa Birliği’ndeki ortalama bir kişinin bir yıl boyunca evini ısıtmak için saldığı karbonla aynı seviyede karbon salıyor.

Uluslararası Temiz Taşımacılık Konseyi’ne göre hava taşımacılığına olan talebin patlaması, havacılık sektöründeki karbondioksit emisyonunu 2050 yılına kadar üçe katlayabilir. Bölgesel uçuşların elektriklenmesi, daha az hava kirliliği, daha az karbon ve daha sessiz uçuşlar için de oldukça önemli. Ancak toplama bölgesel uçuşlar, havacılık temelli karbon ayak izinin sadece %5’ini oluşturuyor.

Harbour Air ve magniX, gerçekleştirdikleri başarılı uçuş sonrası yenilenmiş hava araçları için sertifika alma sürecini daha da sıkılaştıracak. Ayrıca şirketler, Harbour deniz uçakları filosunun da tamamını elektriklendirmeyi planlıyor.

Kaynak : https://mashable.com/video/electric-plane-beaver-first-flight-video/
9
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
0
0
0
0