Tarih Öncesi Dönemin Moda Başkenti Belli Oldu: İçinde Türklere Ait Kalıntılar da Var

18
6
2
1
0
Günümüzden 5000 yıl önce bile var olan modanın başkenti keşfedildi. Üstelik bu moda başkentinde Türkiye’den de kalıntılar var.

Günümüzde moda başkenti dendiğinde akla ilk gelen yerler genellikle Paris ve Milano oluyor. Bu şehirler günümüzde modanın kalbinin attığı ve dünyanın pek çok yerinden insanların kıyafet ve aksesuarlar almak için ziyaret ettiği şehirler olarak biliniyor.

Peki bundan 5000 yıl önce durum nasıldı? Daha modanın bile ne olduğunun belli olmadığı dönemlerde modanın başkenti neresiydi? İşte bir grup araştırmacı, yıllar süren çalışmaların ardından bu sorulara cevap buldu.

“Şekerim ben bunu taa İspanya’dan getirttim”

Altın işlemeli figür

İspanya’daki Sevilla ve Almanya’daki Hualva Üniversitelerinden bir grup arkeolog ve araştırmacı, kalıntılardan yola çıkarak Bakır Çağı’nın moda başkentinin Güney İspanya olduğunu belirledi. Yaklaşık 20 yıllık araştırma boyunca arkeologlar yüzlerde altın, fildişi, kristal, yakut, deniz kabuğu ve bakırdan yapılma süs eşyaları ve aksesuarlar buldu. Arkeologlar, yapılan sonar testlerine göre şu anada çıkardıkları yüzlere kalıntının aslında var olan toplam kalıntıların sadece %1’i olduğunu açıkladı.

Kazı alanında bulunan bazı kalıntılar ise Batı Asya, Sahra Afrikası, Sicilya ve Kuzey İspanya’da daha önce bulunan kalıntılarla eşleşiyor. Bu da Güney İspanya’daki bu bölgenin bir zamanlar dünyanın moda başkenti olduğunu kanıtlar nitelikte.

Türkiye’den kalıntılar da var

ok başları

Akdeniz tipi ok başları

Kazı çalışmaları sırasında aksesuarlara ek olarak ok başları, minyatür bıçaklar hançerler ve hatta oymalı taraklar bile bulundu. Özellikle uzunlukları nedeniyle ok başları inceleyen arkeologlar, bu ok başlarının “Akdeniz tipi” olduklarını açıkladı.

Akdeniz tarzı ok başları, Türkiye başta olmak üzere Suriye, Lübnan ve İsrail’de de bir dönem sıkça kullanılmıştı. Fakat tarih kitaplarına baktığımızda bu tarz ok başlarının kullanan ilk milletin Türkler olduğunu görebiliyoruz.

Alanda yapılan kazılara göre bu yerleşim alanı bir moda başkenti olmasının dışında aynı zamanda pek çok farklı kültürden insanın da ortaklaşa yaşadığı bir kültür şehriydi. Araştırmacılar şu anda toplam kazı alanının sadece %4’ünü keşfedebildi.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/stonehenge-fashion-capital-historic-world-b2052072.html
18
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
6
2
1
0