• Tarihin En Büyük Genetik Buluşunun Deneylerine İptal Kararı!
31
13
12
3
2
ABD’nin tüm dünyadaki ilaç sanayisini derinden etkileyen kuruluşu FDA, bilim dünyasının büyük ilgi gösterdiği CRISPR genetik testlerinin insanlar üzerinde yapılmasına engel oldu. Bu deneyler, tarihin en iddialı tedavi yönteminin yasallaşması için son adımdı.

İnsan biyolojisi pek çok kalıtsal hastalığın nesiller boyunca taşınmasını sağlayan genetiklere sahip. Örneğin hemofili, Down sendromu, anemi gibi pek çok hastalık, genlerimiz aracılığıyla taşınıyor, gelecek nesillere aktarılıyor. Bilim dünyası ise son yıllarda kalıtsal hastalıkların önüne geçmesi beklenen, genetiğimize ilişkin pek çok hatalı kodun düzeltilmesini sağlayan CRISPR adındaki bir tekniğe yoğunlaşmış durumda. 

Bir çeşit genom düzenleme aracı olan CRISPR, genetiği değiştirilmiş sağlıklı insan nesilleri yetiştirmek için ilk adım olarak biliniyor. Haliyle bu zamana kadar uygulanan bütün tıbbi teknikler gibi, insanlar üzerinde denendikten sonra yasallaşması bekleniyor. Bir çeşit enzim olan Cas-9 aracılığıyla çalışan yöntemin hayvanlar üzerindeki testleri zaten yapıldı. Sır