Tarihin İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayımlandı

538
169
28
27
24
Tek amacı evrenin en gizemli cisimlerinden kara delikleri gözlemlemek olan Olay Ufku Teleskobu (EHT), nihayet beklenen hedefe ulaştı. İnsanoğlu, tarihte ilk kez doğrudan bir kara deliğin fotoğrafını yakalamayı başardı. Uzay çağının yeni dönemine hazır olun.

ABD’de yer alan Ulusal Bilim Vakfı öncülüğünde yapılan çalışmalar, son yıllarda çok sayıda ülkeden ve araştırma kurumundan destek alarak devam etti. İnsanlık tarihinin en önemli astronomi projelerinden birisi olan Event Horizon Telescope (Olay Ufku Teleskobu), sadece galaksimizin merkezine odaklandı. 

Normal şartlarda ışığı yuttuğu için bir kara deliği görmek ya da görüntü ile kaydetmek imkansızdı. Gelişen yüksek teknolojilerle, evrenin en gizemli cismi olan kara deliklerin görüntüsünü almak mümkün oldu. Teleskop, Samanyolu'nun merkezindeki Sagittarius A kara deliğini ve Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliği gözlemledi.

Bugüne kadar gördüğümüz kara delik görüntüleri bilimsel verilere dayanarak yapılan illüstrasyonlardı. Artık, yapay görsellere gerek kalmadı.

İşte o tarihi fotoğraf, işte bir kara deliğin ilk fotoğrafı:

53 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliiğin bu fotoğrafı, tarihin ilk kara delik fotoğrafı oldu. Bir başka değişle burada gördüğünüz kare, söz konusu kara deliğin 53 milyon yıl önceki hali. 

10 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalar sonucunda, 2017 yılında dünyanın farklı noktalarındaki 8 teleskop bir araya getirildi:

Bu 8 teleskop, ortak bir ağa bağlanarak senkronize şekilde çalışmayı sürdürdü. Görüntü gözünüze oldukça basit görünebilir, ancak yüzlerce araştırmacının 10 yılı aşan emeğinin sonucuna bakıyoruz. 

Kara deliğe dair görüğünüz hareketsiz kare, aslında yıllardır takip edilen ve çekilen görüntülerin birleştirilmiş hali:

Saat yönünde dönüş gerçekleştiren Messier 87 kara deliğinin yayınlanan görüntüsüne ilişkin toplanan veriler, büyük bir titizlikle incelendi.

Hemen aşağıda bu fotoğraf için emek harcayan bilim merkezlerinin bulunduğu bir fotoğraf var:

Olay Ufku Teleskobu ağına dahil olan teleskopların yeri kırmızı, korelasyon merkezleri mavi noktalarla, görsel verilerin işlendiği merkezler ise sarı noktalarla gösteriliyor. 

Bilim insanları, Ulay Ufku Teleskobu'nun aynı şekilde çalışmaya devam edeceğini söylüyorlar. Teleskop ağı kara deliklere ilişkin araştırmaların seyrini değiştirecek. Aynı zamanda Eeinstein gibi önemli kuramcıların öngörülerine dair net bilgiler toplanabilecek.

"Kara delikler, boyandıkları için kara değildir. Onları sonsuz birer hapishane gibi düşünsek de cisimler kara deliklerden kurtulabilir, bir kara delikten evrenin diğer ucuna geçiş yapabilirler. Eğer kendini bir kara deliğin içerisinde hissesiyorsan vazgeçme; çünkü her zaman bir çıkış yolu vardır."

- Stephen Hawking 

Bir karadeliğin ne olduğuna ve nasıl oluştuğuna dair bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki içeriğe göz atabilirsiniz:

538
169
28
27
24
Emoji İle Tepki Ver
538
169
28
27
24