• Anasayfa
  • Yaşam
  • Sinovac Aşısı Olan Sağlık Çalışanlarına Koronavirüs Bulaştı

Tayland'da Sinovac Aşısı Olan Yüzlerce Sağlık Çalışanına Koronavirüs Bulaştı

57
18
15
4
2
Endonezya'da Sinovac aşısı olan yüzlerce sağlık çalışanının ölümünün ardından Tayland'da da aynı aşının uygulandığı yüzlerce sağlık çalışanlarına koronavirüs bulaştı.

Dünya çapında 4 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan COVID-19 salgınına karşı Çin’de geliştirilen Sinovac aşısıyla ilgili endişeler giderek artıyor.

Endonezya’da iki doz Sinovac aşısı uygulanan 131 doktor ve sağlık çalışanının hayatını kaybetmesi sonrasında benzer bir açıklama da Tayland Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Salgının başladığı günlerde Türkiye ve Endonezya gibi, sağlık çalışanlarına Sinovac aşısını yapan Tayland’da iki doz koronavirüs aşısı olan yüzlerce sağlık çalışanı ve doktorun COVID-19 pozitif olduğu ortaya çıktı.

618 sağlık çalışanına koronavirüs bulaştı:

sağlık çalışanları

Tayland Sağlık Bakanlığı, iki doz COVID-19 aşısı olan 618 sağlık çalışanına koronavirüsü bulaştığını açıkladı. Bakanlık, açıklamasına “Bir hemşire yaşamını yitirdi. Bir diğer sağlık çalışanının durumu ise ağır” ifadelerini de ekledi.

Sağlık Bakanlığı’nda görevli kıdemli yönetici Sopon Iamsirithawon, yaşanan durum hakkında “Üçüncü doz, risk altındaki sağlık çalışanlarının bağışıklığını kuvvetlendirecektir. Ya AstraZeneca ya da mRNA türü aşılardan biri kullanılacak.” açıklamasında bulundu.

Sağlık çalışanlarına şubat ayında Sinovac aşısı uygulayan Tayland’da çalışanlara haziran ayı itibarıyla AstraZeneca aşısı uygulanmaya başlandı. Ülke, bu ayın sonunda ABD’den gelecek 1,5 milyon doz Pfizer/BioNTech bağışını bekliyor. Ülkenin kendi sipariş ettiği 20 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısının da ekim ayında gelmesi planlanıyor.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/sinovac-kabusu-suruyor-ikinci-ulkede-de-yuzlerce-saglik-calisani-oldu-6533380/
57
18
15
4
2
Emoji İle Tepki Ver
57
18
15
4
2