• Anasayfa
  • Mobil
  • Ön YüklüUygulamalar, Uzmanlara Göre Büyük Tehlike Arz Ediyor

Telefonlarla Yüklü Gelen Uygulamalar, Uzmanlara Göre Büyük Tehlike Arz Ediyor

46
11
6
4
3
Akıllı telefonlarınızı satın aldığınızda içinde hâlihazırda bulunan uygulamaların aslında en büyük güvenlik tehdidi olduğu hiç aklınıza geldi mi? Bu uygulamaların sisteme olan erişimi, kötü amaçlı kişilerin eline geçmeleri durumunda büyük bir sorun hâline geliyor.

Akıllı telefonlarımızı satın aldığımız gibi içerisine gerekli uygulamaları yükleyerek kullanmaya başlıyoruz. Cihazla beraber gelen uygulamalara ise ya hiç dokunmuyoruz ya da sistem bizim onlara dokunmamıza izin vermiyor.

Akıllı telefon üreticilerinin piyasaya sürdükleri akıllı telefonlara silinemeyecek uygulamalar yüklemelerine artık alışkınız. Bir ücret karşılığı anlaşarak bunu gerçekleştiren üreticiler, o cihazı kullanan tüm kullanıcıları tehlikeye atıyor olabilir.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen bir güvenlik konferansında ortaya çıkan bilgiye göre cihazlarla beraber ön yüklü olarak gelen uygulamalar, cihazlarımıza virüs bulaşmasından daha fazla endişelenmemiz gereken bir konu.

Cihazla gelmiş olması sebebiyle hâlihazırda sistemin derinliklerine erişim hakkına sahip olan bu uygulamalar, kullanıcıları tamamen hedef tahtası hâline getiriyor zira ön yüklü uygulamalar sayesinde kötü amaçlı kişilerin işi kolaylaşıyor.

Saldırılar neyi hedefliyor?

Kullanıcılara tek tek saldırmak yerine sadece bu ön yüklü uygulamalardan birisinin şirketini hackleyen kötü amaçlı kişiler, yaptıkları tek bir ele geçirme hareketiyle milyonlarca kullanıcının cihazına erişim hakkı kazanmış oluyorlar. Chamois ve Triada saldırıları ise bu duruma en büyük örnekler olarak veriliyor. Yapılan bu saldırılar, kullanıcı verisini çalmak gibi göze çarpar bir amaç sergilemiyor.

Gerçekleştirilen Triada ve Chamois saldırıları, kullanıcıların cihazlarının arka planlarında milyonlarca reklamı çalıştırıyor, eklentiler indiriyor, kullanıcının kişilerine dolandırma amaçlı mesaj gönderiyor.

Saldırıları önlemek için ne yapıldı?

Google'ın 2018 Mart ayında yürürlüğe soktuğu ön yüklü uygulama denetim işlemleri sayesinde Chamois saldırısından etkilenen cihaz sayısı 7.400.000'den 700.000'e kadar geriledi. Ön yüklü uygulamaların gerekli denetimlerden geçirilmesi konusunda ise ne yazık ki akıllı telefon üreticilerine güvenmemiz gerekiyor.

Kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Ön yüklü uygulamalardan kendimizi her ne kadar koruyamasak da uygulama mağazasından indireceğimiz uygulamalar için ufak bir araştırma yaparak güvenliğimizi sağlayabiliriz.

Bir uygulamayı cihazımıza indirmeden önce uygulamanın puanına, kaç kişi tarafından indirildiğine, geliştiricisinin tanınırlığına ve yorumlarına bakmak bizlere çok daha sağlıklı bir cihaz kullanım deneyimi sunacaktır.

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/Hackers-are-now-looking-to-affect-pre-installed-Android-apps_id118123
46
11
6
4
3
Emoji İle Tepki Ver
46
11
6
4
3