TSMC, 5 nm'lik İşlemcilerin Yolunu Açıyor

15
7
1
1
0
Dünyanın lider silikon üreticisi TSMC, şu anda kullanılan 7nmlik kanalları 5 nm'ye indirecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistemin ilk müşterisi ise AMD olacak gibi duruyor.

Söz konusu fabrikasyon üretim silikon olduğunda pazarın lideri, tartışmasız şekilde TSMC’dir. Özellikle de Intel’in 10 nm ile yaşadığı sorunları ve Samsung’un kendi 7 nm sisteminin yeterince işe yaramadığını göz önüne aldığımızda durum daha bariz hale geliyor. 

TSMC şimdi 5nm litografi işlemlere geçiyor. Gelen haberlere göre bu yeni sistem daha şimdiden 7 nm yapıyı geride bırakmış durumda. Tabii ki sistemin tamamen başarılı olması için başka etmenler de var. Haberler olumlu yönde olsa da şu anda 5 nm’ye geçişin 7 nm’den daha verimli olacağını söylemek için erken. 

tmsc

Sektörden gelen haberlere göre AMD, TSMC’nin yeni teknolojisi için ilk müşterilerden biri olacak. AMD’nin bu teknolojiyi yeni, 5 nm Zen 4 mimarisinde kullanmasının ‘neredeyse kesin’ olduğu söyleniyor ki bunun ne zaman olacağı konusunda tartışmalar devam ediyor.

5nmlik düğümlerin gelecekteki işlemcilerin enerji tasarrufu, silikon yoğunluğu gibi alanlarda daha iyi olması bekleniyor. Hatta bu oranın silikon yoğunluğunda %80’i bulabileceği belirtiliyor. Tabii ki enerji tasarrufunu düşük tutarak performansı arttırmak da mümkün olabilir. TSMC, işlemcilerin çalışma hızını %15 arttırabileceklerini ya da enerji tüketimini %30 düşürebileceklerini söylüyor.

tmsc

TSMC, piyasadan hem 7 nm hem de 5 nm için gelecek büyük talebe karşılık daha şimdiden bu çeyrekteki harcamalarını arttırdı. AMD’nin yakın zamandaki göz alıcı büyümesi Apple’ın 100 milyonun üstünde satması planlanan yeni iPhone’ları ile firma zaten kapasitesinin tamamını üretime ayırmış durumda ve yeni yatırımlar yapmaları gerekiyor. 

5 nm hem akıllı telefonlar hem de masaüstü seviyesi işlemciler için oldukça büyük avantaj sağlayacak. Çip üreticileri böylece daha az alan harcayan, daha küçük boyutlu parçalar üretebilecek. Bu da 5G’nin büyüyen popülaritesi ile birlikte daha karmaşık mikroişlemcilerin ortaya çıkması anlamına geliyor.

Kaynak : https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/tsmc_s_5nm_yields_reportedly_cross_7nm_amd_hinted_as_a_customer_for_zen_4_s_2021_launch/1
15
7
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
7
1
1
0