• Anasayfa
  • Bilim
  • Toprakta Parçalanabilen Plastik ‘Saksı’ Türü Geliştirildi

Toprakta Parçalanabilen Plastik Bir ‘Saksı’ Türü Geliştirildi

9
7
3
0
0
Bir Doğa Koruma Örgütü, iklim değişikliği ile mücadele etmek ve doğayı korumak için toprakta parçalabilen bir plastik türü geliştirdiler.

Birçoğumuz bir çiçek aldığımızda ona muhtemelen bir plastik kapta bakıyoruz, ancak bu plastiklerin doğada kaybolması çok uzun zamanlar alıyor ve geri dönüştürülmesi de çok zor. Ayrıca bu küçük plastik saksılar, çiçeğin gelişimini de olumsuz yönde etkliyor; çiçek, kök gelişimini tam olarak sağlayamıyor.

Bu sorunlardan yola çıkılarak doğayı korumak amacıyla yeni bir plastik saksı türü geliştirildi. Bu saksıya ekilen çiçekleri bir fidanlıktan eve getirirseniz, bahçenize plastik kap da dahil her şeyi ekebileceksiniz. Şu anda geliştirilmekte olan malzeme, toprakta yavaşça parçalanacak şekilde tasarlandı.

Lignin

Materyali geliştiren Doğa Koruma Örgütü’nün CEO’su olan Tony Bova, materyal hakkında “Biyolojik olarak parçalanabilen plastikler geliştiriyoruz, bu sayede topraktaki veya gübredeki farklı mikroorganizmalar onları yiyecek gibi tüketebilecek.” açıklamasında bulundu.

Bu yeni materyal, bahçede parçalandıkça toprağa karbon salınımı yapacak. Bu sayede toprak, karbonu tutarak iklim değişikliği ile mücadeleye de yardımcı olacak.

Bu biyoplastik kaplar, kağıt endüstrisinde bir atık ürün olan “lignin”den üretiliyor. Geçmişte kağıt fabrikaları, enerji üretmek için lignin materyalini yakarlardı. Ancak diğer enerjilerin maliyetleri ve kağıt satışları düştükçe, sanayi malzemeyi kullanmanın başka yollarını da düşünmeye başladı.

Aynı zamanda Tennessee Üniversitesi'nde bir laboratuvarda doktora araştırmacısı olarak da çalışan Bova, “Lignin bir polimer. Plastikle oldukça benzer bir malzeme, tek farkı ise ağaçtan elde edilmesi ve doğal oluşu.” diyor.

Lignin Parçacıkları

Şirket, ayrıca plastiğin ötesinde daha fazla ürün geliştirmeyi planlıyor. Bu konuda Bova, “Atık alan ve onu değerli bir şeye dönüştüren yeni teknolojiler geliştirmeye devam etmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Yakın tarihli bir üretim denemesinde birkaç yüz kilo malzeme üretildi ve yakında sera yetiştiricileri ile birlikte bir pilot başlatılacak. Umarız bu malzeme, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adım olur.

Kaynak : https://www.fastcompany.com/90383932/you-can-just-plant-this-biodegradable-flower-pot-right-in-your-backyard
9
7
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
7
3
0
0