• Anasayfa
  • Bilim
  • Türk Bilim İnsanlarından Hubble’dan 7 Kat Fazla Çözünürlüğe Sahip Teleskop!

Türk Bilim İnsanlarından Hubble’dan 7 Kat Fazla Çözünürlüğe Sahip Teleskop!

2
0
0
0
0
Türk Bilim İnsanlarından Hubble’dan 7 Kat Fazla Çözünürlüğe Sahip Teleskop!
Atatürk Üniversitesi’nden ve FMV Işık Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, Hubble’dan 7 kat fazla çözünürlüğe sahip olacak bir teleskop geliştirmeye başladılar.

FMV Işık Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi, Türk bilim insanlarının geliştireceği, tamamen yerli bir tasarıma sahip teleskop projesinin başladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Projesi ile 4 metre çapında, hem görsel hem de kırmızı ötesi gözlem yapabilme kabiliyetine sahip olacak DAG teleskobunun kubbesiyle birlikte geliştirilmesi projesinde imzalar atıldı. Atatürk Üniversitesi'nden Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ve FMV Işık Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Onur Keskin, geliştirecekleri teleskobun Hubble Uzay Teleskobu’ndan 7 kat fazla çözünürlüğe sahip olacağını ve 2019 yılının sonundan itibaren de hayata geçirmeyi öngördüklerini duyurdu. 

Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen ve tasarımı itibarı ile %100 yerli olan DAG teleskobu, Avrupa’daki en yüksek çözünürlüğe sahip gözlem cihazı olacak. Optik aygıtlarıyla birlikte maliyeti toplam 150 milyon TL’yi bulan DAG teleskobu, 2019 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi bünyesinde, Erzurum’un 3170 metre rakımlı Karaka Tepesi’ne yerleştirilecek.

DAG teleskobunun Adaptif Optik ve Derotator sistemlerini üretecek olan FMV Işık Üniversitesi, optik ve mekanik tasarımı için de İsviçreli HEG-VD bir ortaklık anlaşması yaptı.  

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0