• Anasayfa
  • Bilim
  • Türk Mühendislerden Duvarın Arkasında Canlı Olup Olmadığını Anlayan Radar

Türk Mühendislerden Duvarın Arkasında Canlı Olup Olmadığını Anlayan Radar

0
0
0
0
0
Türk Mühendislerden Duvarın Arkasında Canlı Olup Olmadığını Anlayan Radar
Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) mühendislerinin geliştirdiği bu yerli radar, gözle temas edilemeyen yerlerde canlı olup olmadığını anlayabiliyor.

Dünya genelinde özellikle rehine kurtarma ve operasyonlarda bir duvarın arkasında canlı varlıkların olup olmadığını anlayabilen radar, savunma teknolojileri alalında oldukça önemli bir yer tutuyor. Birçok ülkenin güvenlik güçleri bu radara ihtiyaç duyarken dış ülkelerden bu radarı satın almak hem güvenlik açısından endişelere yol açıyor hem de az da olsa dışa bağımlılığı arttırıyor.

Ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtularak hızla kendi teknolojilerini üretmesi ve diğer ülkelere ihraç etmesi konusunda önemli çalışmalar yürüten Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) mühendisleri, Duvar Arkası Radar (DAR) isimli ürününü üretti. STM mühendisleri tarafından tamamen yerli olarak üretilen bu radar, arada engeller olsa bile insan gözüyle temas edilmeyen noktalarda canlı bir varlık olup olmadığını anlayabiliyor.

Şu anda prototip aşaması tamamlanıp test aşamasına geçilen bu radar, taşınabilir yapısıyla birlikte bir kişi tarafından kolaylıkla taşınabilecek ve böylelikle tamamlandığında güvenlik güçleri tarafından kullanılabilir hale gelecek.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0