Türk Telekom'un Bankaların Kendi Hisselerini Devralacağından Haberi Yok

74
7
7
5
5
2005 yılında %55’lik hissesi Suudi bir şirkete satılan Türk Telekom’un bu hisseleri, kredi borçları yüzünden bankalar tarafından geri alınmaya çalışılıyor. Dün ortaya çıkan iddialara yönelik Türk Telekom’dan bir açıklama geldi.

Türk Telekom’un iddialara göre ödenmeyen kredi borçlarından dolayı dün, bazı bankaların şirketin %55’lik hissesini devralmak üzere harekete geçtiği haberleri bomba etkisi yaratmıştı. İddialara ilişkin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na açıklamada bulunan Türk Telekom, bankalar tarafından sürece ilişkin hiç bilgilendirilmediğini kaydetti.

Türk Telekom’un 2005 yılındaki satışı sırasında Türk bankaları krediler vermiş, bu kredilerin de ödenmesi beklenmişti. İddialara göre bankaların söz konusu kredilerle alınan hisseleri devralmak istemeleri de borcun ödenmemesinden kaynaklanıyor.

Türk Telekom’dan KAP’a yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

05.07.2018 tarihinde, Rekabet Kurumu’nun web sitesinde Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’deki %55 oranındaki paylarının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması işlemi için Rekabet Kurumu’na başvurulduğuna dair bir duyuru yayınlanmıştır.

Söz konusu duyuru ile ilgili Şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’ye herhangi bir bildirim yapılmamıştır. Bu konuda Şirketimize bir bildirim yapılması durumunda ilgili mevzuat kapsamında kamuoyu ivedilikle bilgilendirilecektir. Şirketimiz, bu açıklamayı SPK’nın II-15.1 Özel Durumlar Tebliği’nin 9’uncu maddesi kapsamında ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapmaktadır.

74
7
7
5
5
Emoji İle Tepki Ver
74
7
7
5
5