• Anasayfa
  • Yaşam
  • Türkiye'nin Akıllı Telefon Kullanımını Gösteren Araştırma

Türkiye'nin Akıllı Telefon Kullanımını Ortaya Koyan Araştırma

31
13
5
3
3
Akıllı telefon kullanımıyla ilgili yapılan bir araştırma, Türkiye'nin akıllı telefonlara ne kadar bağımlı olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre Türkiye, her 13 dakikada bir kez telefonunu mutlaka kontrol ediyor.

Akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok kişi telefonundan ayrılamaz bir hale gelmiş durumda. Üstelik bazı kullanıcıların telefon kullanımı artık hastalık seviyelerine ulaştı. Bunlar bilinen gerçekler ancak yine de yapılan son kamuoyu araştırması, Türk milletinin akıllı telefon kullanım oranını gözler önüne seriyor.

Araştırma, Deloitte isimli bir şirket tarafından yapıldı. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ise fazlasıyla çarpıcı. Dilerseniz şimdi, Deloitte tarafından yapılan Global Mobil Kullanıcı Araştırması'nın sonuçlarına detaylıca bakalım.

Akıllı telefon kullanımı

Deloitte’nin araştırmasına göre her 10 kişiden 8'i, uyandıktan sonraki 15 dakika içerisinde telefonunu mutlaka kontrol ediyor. Her 10 akıllı telefon kullanıcısının 7'si ise uyumadan önce mutlaka telefonuna bakıyor. Üstelik pek çok kullanıcı, akıllı telefonlarının şarjı bittiği veya internete olan erişimi kesildiği anda panik geçiriyor. Kullanıcıların yüzde 22'si ise, telefonuna hastalık boyutunda bağımlı.

Araştırmaya göre Türkiye'deki mobil kullanıcılar, günde ortalama olarak 78 kez telefonunun ekranına bakıyor. Bu da akıllı telefonlara, 13 dakikada bir baktığımız anlamına geliyor. Uyuduğumuz süreyi bu kapsamdan çıkarttığımız düşünüldüğünde, akıllı telefonlarımızdan çok da uzak kalamıyoruz. 

Türkiye, gününün 7 saatini internette gezinmekle geçiriyor. En çok zamanı sosyal medya platformlarında geçiyoruz ve günlük sosyal medya gezintilerimizin yüzde 72'si akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor. Yüzde 14'ü sosyal medyayı dizüstü bilgisayar üzerinden takip ederken sadece yüzde 7'lik bir bölüm sosyal medya hesaplarını masaüstü bilgisayarları üzerinden takip ediyor. 

Akıllı telefon kullanımı

Yapılan araştırma Türkiye'nin, neredeyse her işi için akıllı telefonunu kullandığını ortaya koyuyor. Öyle ki Türkiye'deki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 67'si bankacılık işlemlerini, yüzde 60'ı arama motoru kullanma işlemlerini, yüzde 51'i haber takip işlemlerini mobil cihazlar üzerinden yapıyor. Kullanıcıların yüzde 49'u ise akıllı telefonundan oyun oynamayı seviyor.

Ayrıca alışveriş işlemlerinde de akıllı telefonlara bağımlıyız. Kullanıcıların yüzde 46'sı internet üzerinden alışveriş sitelerini kontrol ederken, yüzde 38'lik bölüm internet üzerinden alışveriş işlemlerini akıllı telefonları üzerinden gerçekleştiriyor. Dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise yüzde 36. Masaüstü bilgisayar üzerinden alışveriş yapan Türk kullanıcıların sayısı ise sadece yüzde 13.

Türkiye, artık eskisi kadar televizyon izlemiyor. Çünkü artık televizyona ihtiyaç duymuyor. Kullanıcılar, ne izlemek istiyorlarsa internet üzerinden izliyor. Ancak bunu yaparken daha çok dizüstü bilgisayarlarımızı tercih ediyoruz. Araştırmaya göre Türk milletinin yüzde 35'i dizi ve filmleri dizüstü bilgisayar aracılığıyla izliyor. Telefon üzerinden dizi ve film izleyenlerin oranı ise yüzde 20. Yapılan bu araştırmayla birlikte ülkemizin akıllı telefonlara ne derece bağımlı olduğu bir kez daha ortaya konmuş oldu.

Kaynak : http://www.kpsscafe.com.tr/teknoloji/her-5-kisiden-biri-cep-telefonu-bagimlisi-h100279.html
31
13
5
3
3
Emoji İle Tepki Ver
31
13
5
3
3