• Anasayfa
  • İnternet
  • Türkiye'de Drive ve Dropbox'tan Sonra OneDrive ve GitHub'a da Erişim Engeli!

Türkiye'de Drive ve Dropbox'tan Sonra OneDrive ve GitHub'a da Erişim Engeli!

1
0
0
0
0
Türkiye'de Drive ve Dropbox'tan Sonra OneDrive ve GitHub'a da Erişim Engeli!
Geçtiğimiz günlerde iki bulut hizmeti Drive ve Dropbox'a uygulanan erişim engeli, OneDrive ve GitHub için de uygulanmaya başlandı.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz gün popüler bulut hizmetleri Google Drive ve Dropbox'a erişim ülkemizde engellenmişti. Google Drive'a tekrar erişim izni verilirken Dropbox'ın engeli sürüyor, ayrıca iki yeni platforma daha Türkiye'de erişim engellendi.

Türkiye'deki kullanıcılar en büyük bulut hizmetlerinden Microsoft OneDrive ve açık kaynak kodların paylaşıldığı geliştirici kütüphanesi Github'a erişim sağlayamıyor. Neden bu servislere erişim engeli getirildiği net bir şekilde belirtilmese de Google Drive ve Dropbox ile aynı sebepten bu servislerin yasaklandığı düşünülüyor.

Peki neden erişim engellendi?

Prof. Dr. Yaman Akdeniz'in Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre Google Drive ve Dropbox,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a ait e-postaların RedHack tarafından hacklenerek internete sızdırılması üzerine bu dosyaların bulut sunucularda barındırıldığı gerekçesiyle engellenmişti. Muhtemelen bu erişim engeli de aynı sebepten ötürü uygulandı.

Bu platformların ne zaman erişime açılacağı ya da açılıp açılmayacağı henüz net olarak bilinmiyor.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0