• Anasayfa
  • Sektörel
  • ''Türkiye'de Vücudu Canlı Şekilde Dondurulacak 15 Kişi Var!''

''Türkiye'de Vücudu Canlı Şekilde Dondurulacak 15 Kişi Var!''

28
5
4
3
2
Dünyada ilk defa vücudunu canlı olarak dondurma sözleşmesi imzalayan kişi olan Güner Kuban'dan söz konusu işleme ve Türkiye'de dondurulacak kişilere dair önemli açıklamalar.

Muhtemelen bilim kurgunun en popüler olaylarından biridir; dondurulan insan vücudu, yüzyıllar geçse bile tekrar buzlarından çözülür ve yaşamaya devam eder. Peki bunu gerçek hayatta yapmak mümkün mü?

Mantık olarak ele aldığımızda evet. Zira belli bir sıcaklık seviyesinin altına inen vücut, çürüme ya da benzeri şekilde hayati fonksiyonlarını kaybetme gibi bir sürece girmiyor. Yani bir nevi o an için vücudunuzdaki bütün işlemler donuyor. Şu anda bunu yapabilecek teknolojimiz var. Yani bir insanı dondurmak mümkün. Asıl problem ise dondurulmuş bir insanı yeniden canlandırmak.

Henüz tıp son dediğimiz şey yapacak kadar gelişmiş değil. Fakat tıbbın ilerleyip günün birinde bu soruna da çare bulacağını düşünen çoğu kişi (tabi bu kişilerin mal varlıkları almış başını gitmiş), kendini dondurmaları için bu işi yapan şirketlerle çoktan anlaşmışlar. Şu an dünya genelinde 200'den fazla kişinin vücudu -196 derecede, sıvı nitrojenle dolu büyük metal silindirlerin içerisinde dondurulmuş durumda.

 

Türkiye'den dondurulmak için başvuran kişi sayısı 15!

Bahsettiğimiz şekilde dondurulma işlemine tabii olmak isteyenler arasında ülkemizden 15 kişi var. Bu kişilerden biri de Çerkez Ethem'in torunu Güner Kuban. 1972 yılından bu yana vücut ve beyin dondurma işlemi uygulayan ALCOR şirketi ile, 1986 yılında dünyada ilk defa vücudunu canlı olarak dondurma sözleşmesi imzalayan kişi olan Kuban, ayrıca şirketin Türkiye'deki temsilciliğini de almış. Söz konusu işlem ve Türkiye'deki isimler hakkında da bazı açıklamalarda bulunan Kuban'ın açıklamaları şu şekilde:

Türkiye’de dondurulmak isteyen 14 kişi var. Biri ünlü bir işadamıydı. Ölür ölmez müdahale edildi, vücudu Amerika’ya gönderildi. Boş tabut içinde gömüldü. Amerika’da yaşadığım 1980’li yıllarda ALCOR şirketinin Türkiye temsilciliğini yaptım. 1986’da ALCOR’la vücudunu dondurma sözleşmesi imzalayan ilk Türk oldum. Türkiye’den 14 kişinin daha aynı sözleşmeyi imzaladı. Bu kişiler arasında ünlü isimler de vardı. Onlardan biri Türkiye’nin çok yakından tanıdığı bir işadamıydı. Cenazesi olduğunda boş tabut içinde namazı kılındı, ailesi tarafından mezara götürüldü, tabut gömüldü. İnsanlar boş tabutun arkasından ağladılar. O süreçte ölür ölmez müdahale edildi, sonra vücudu Amerika’ya gönderildi. Ben aynı zamanda dünyada ilk defa vücut canlıyken dondurma sözleşmesi imzalayan kişiyim. Dondurulan vücutların konulduğu kabinler çok dayanıklı. Doğal afetler, örneğin depremde enkaz altında kalmaya dayanıklı. Zarar görmüyorlar. Ben ‘happy end’ olarak adlandırılan mutlu ölüme inanıyorum. Şimdiye kadar mutlu yaşadım. Şimdi de mutluyum. Yürüyebiliyor, yüzebiliyor, okuyabiliyor ve yazabiliyorum. Bunlar beni mutlu ediyor. Okuyup yazamamaya başladığım zaman, mutsuz olduğum zaman Amerika’ya giderek kendimi donduracağım.” 

 

Peki Vücut Dondurma İşleminin Fiyatı Ne Kadar?

Dünyada vücut dondurma işlemi yapan en ünlü iki firma ALCOR ve Cryonics Enstitüsü. Tabi bu firmaların dışında sıvı ilaçları, metal kabinleri vb şeyleri hazırlayan pek çok firma da işin içinde. Şimdiden binden fazla kişinin ALCOR ile dondurulma işlemi konusunda anlaşması bulunmakta ve 100'e yakın evcil hayvan da dondurulmuş.

Güner Kuban, vücudunu dondurma sözleşmesi imzaladığı 1986 yılında ALCOR'a 80 bin dolar ödemiş. O dönemlerde sadece beynini dondurmak isteyenlerin ödediği fiyat ise 20 bin dolarmış. Tabi aradan geçen 30 seneden sonra fiyatlar da epey bir değişmiştir.

28
5
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
28
5
4
3
2