Türkiye’de En Çok Hangi Marka Otomobillerin Kiralandığı Açıklandı

14
5
2
2
2
Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği, yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan araştırma, Türkiye'nin otomobil kiralama konusunda en çok Renault'u tercih ettiğini gösteriyor.

2019 yılının sonuna yaklaşmamızla birlikte tüketicilere dönük araştırmaların sonuçları açıklanmaya başladı. Şimdi de Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) tarafından yapılan ve Türkiye'de en çok hangi araçların kiralandığını ortaya koyan araştırma, kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan araştırmanın sonuçları, aslında çok da şaşırtmıyor diyebiliriz.

TOKKDER'in bağımsız bir araştırma kuruluşu olan "Kantar" ile yaptığı araştırmaya göre Türkiye, 2019 yılının ilk 9 ayında en çok Fiat ve Renault firmalarını tercih etti. Bu markalar, şirketlerin filo kiralama işlemlerinde de rakiplerinin önünde yer aldı. İşte, yapılan araştırmanın sonuçları;

kiralık otomobil

Yapılan araştırmaya göre kiralık araç sektörü, 2019 yılının ilk 9 ayında 2.9 milyar TL'lik araç alımı yaptı. Bu alımlarla birlikte sektör, 28 milyar TL'lik bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye'deki kiralık araç sektörü, sadece bu yıl 24 bin 900 yeni araca sahip oldu. Sektörün toplam araç kapasitesi ise 284 bin araçtan oluşuyor. Satın alınan araçların da büyük bir bölümünü ise Renault ve Fiat oluşturuyor. 

TOKKDER'in yaptığı araştırmaya göre Türkiye'nin araç kiralama konusundaki tercihi, yüzde 26.9 ile Renault'a ait. Renault'un en yakın rakibi olan Fiat ise, otomobil kiralama konusunda yüzde 13.3 oranında tercih ediliyor. Ancak Fiat, kısa bir süre sonra sırasını kaybedebilir çünkü şirketi yüzde 13'lük tercih oranıyla Volkswagen takip ediyor. Türkiye'nin en çok tercih ettiği dördüncü kiralık otomobil markası ise yüze 10.3 ile Ford.

Renault

Araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 48.8'lik bölümü C segmenti araçları kiralıyor. B segmentindeki araçların tercih oranı yüzde 28'ken, üst segment araçların kiralanma oranı ise yüzde 14.1 olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca hem tüketiciler hem de kiralık filo sahipleri, araç segmenti her ne olursa olsun dizel araçları tercih ediyorlar. Öyle ki sektörün yüzde 93.4'ü dizel motorlu araçlardan oluşuyor.

Yapılan bu araştırma, Türkiye'nin birkaç yıldır kiralama konusunda en çok tercih ettiği markanın Renault olduğunu gösteriyor. Üstelik oranlar bu durumun uzunca bir süre daha değişmeyeceğini ve Renault'nun Türkiye'nin lider kiralık otomobil markası olmaya devam edeceğini gösteriyor. Ancak Volkswagen'in Fiat'ın önüne geçip geçemeyeceği zamanla belli olacak.

14
5
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
14
5
2
2
2