Türkiye Müşahit Haritası Yayınlandı: Şehir Şehir Kaç Kişiye İhtiyaç Var, Kontrol Edebilirsiniz

17
0
0
0
0
Gönüllü yazılımcılar tarafından kurulan Açık Yazılım Ağı, seçim öncesinde Türkiye çapındaki okullardaki eksik müşahitleri gösteren ve gönüllü olmanızı sağlayan bir harita yayınladı.

Türkiye, 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek seçimi heyecanla bekliyor. Tabii ki her seçimde olduğu gibi bu seçimde de sandık güvenliği büyük önem taşıyor. Tabii müşahitlere de bu konuda büyük iş düşüyor.

Şimdi de Pazar günkü seçim öncesinde Türkiye çapındaki okullardaki eksik müşahitleri gösteren bir site oluşturuldu. Site, binlerce gönüllü yazılımcının kurduğu topluluk Açık Yazılım Ağı (AYA) tarafından geliştirildi.

Harita, şehir şehir eksik müşahitli okulları gösteriyor

“secim.gonullu.io”ya ulaşmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

“secim.gonullu.io” isimli siteye girdiğinizde karşınıza bir harita çıkıyor. Bu haritada sandıkların yer alacağı okullara ulaşılabiliyor. Sağ üstten istediğiniz şehri, ilçeyi ve mahalleyi seçerek okulları bulabiliyorsunuz. Ayrıca haritadaki “Alanı Tara” butonuna tıklayabiliyor ve bölgedeki durumu görebiliyorsunuz.

Seçtiğiniz okullara bastığınızda ihtiyaç düzeyleri (Az, Orta ve Yoğun gibi) size gösteriliyor. Bunun yanı sıra “Gönüllü ol” butonu, Apple ve Google Haritalar’dan ulaşma seçeneği de sitede yer alıyor.

Açık Yazılım Ağı, sosyal medyadan paylaşılan veya STK’ların teyit ettiği  ihtiyaçların sitede yer aldığını ifade ediyor. Bir okulu seçtiğinizde de verilerin Oy ve Ötesi’nden sağlandığı yazısını görebiliyorsunuz. Topluluk, partilerin ve STK’ların paylaştığı verilerin yapay zekâ yardımıyla işlenerek gözlemci eksikliğini göstermek için tek bir haritada işlendiğini de ekliyor.

Gönüllü yazılımcılardan oluşan Açık Yazılım Ağı, daha önce de oldukça yararlı projelerle karşımıza çıkmıştı. Topluluk, 6 Şubat depremlerinden kısa bir süre sonra “Afet.org” isimli hayat kurtaran platformu yayınlamıştı. Bu platformla ilgili videomuza aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Açık Yazılım Ağı'nın daha önceki bir başka projesi:

17
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
0
0
0
0