• Anasayfa
  • Donanım
  • Türkiye’nin Yeni Nesil İlk Savaş Uçağı F-35'in Montajına Başlandı!

Türkiye’nin Yeni Nesil İlk Savaş Uçağı F-35'in Montajına Başlandı!

5
2
2
0
0
Kale Havacılık’ın 400 parçasını üreterek yapımına katkı sağladığı Türkiye’nin yeni nesil ilk savaş uçağı F-35’in montajına ABD’de başlandı.

Kale Grubu’nun yaptığı açıklamaya göre, dünyanın önemli savunma projelerinden bir tanesi olan Müşterek Taarruz Uçağı Programı bünyesinde geliştirilen F-35’in ana sorumlusu Lockheed Martin, uçağın ilk montajını düzenlenen törenle birlikte başlattı.

Kale Grubu şirketlerinden Kale Havacılık’ın önemli tedarikçilerinden biri olarak katkı verdiği F-35, sistemleri ve tasarımıyla dünya havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak. Müşterek Taarruz Uçağı Programı’na dahil olan ilk Türk şirket olan Kale Havacılık, F-35’lerin gövde kanatlarının yanı sıra uçağın F-135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun bazı kritik parçalarını da üretiyor. 

F-16 ve F-18 gibi savaş uçaklarından dört kat daha etkili olduğu belirtilen F-35’lerin, önümüzdeki 40 yılın en etkili taarruz uçağı olacağı öngörülüyor. ‘Radara yakalanmama’ özelliğine sahip olan yeni nesil savaş uçakları, Türkiye dahil olmak üzere 9 ülkenin ortak projesi. Diğer ülkeler Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya.

5
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
2
0
0