Twitter'daki Botları Dil Fark Etmeksizin Algılayan Bir Uygulama Geliştirildi

8
2
0
0
0
Araştırmacılar, makine öğrenmesi sayesinde hangi dili kullandığı fark etmeksizin Twitter botlarını algılayan yeni bir uygulama geliştirdi.

İskandinavya ülkelerindeki dördüncü Dijital Beşeri Bilimler Konferansı'nda sunulan çalışma, Twitter botlarını algılayan uygulamanın kullanılan dilden bağımsız olarak otomatik üretilmiş tweet'leri tespit edebildiğini gösteriyor.

Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden Profesör Mikko Laitinen, “Bu çalışma, veri kalitesini artırdığı gibi gerçeğin daha doğru bir resmini çiziyor” dedi. Araştırmacılar, son yıllarca çeşitli sosyal medya uygulamalarından elde edilen verilerin, interneti kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir bilgi deposuna dönüştürdüğünü belirttiler.

Twitter, tweet'lere ve meta data'lara erişimi kolay bir platform olduğundan birtakım olayları araştırmak için popüler bir veri kaynağı hâline geldi. Twitter'daki hesapların %5 ile %10'unun bot olduğu, gönderilen tüm tweet'lerin neredeyse %20'sinin ise bu hesaplardan gönderildiği tahmin ediliyor.

Çalışmayı gerçekleştirmek için araştırmacılar Fince, İsveççe ve İngilizce olarak 15.000 tweet analiz etti. Fince ve İsveççe temel olarak eğitim için kullanılırken sistemin dil bağımsızlığını değerlendirmek için İngilizce tweet'ler kullanıldı.

Araştırmacılar, uygulamanın oldukça hafif olduğunu bu yüzden de çok büyük verileri kısa sürede sınıflandırabildiğini söyleyip ekliyorlar: "Botlar nispeten zararsızdır fakat troller sahte haberleri yaydıkça sosyal medyanın izlenip bunlardan temizlenmesi için daha gelişmiş araçlara ihtiyaç duyuluyor."

Kaynak : https://beebom.com/new-app-uses-machine-learning-to-detect-twitter-bots-in-any-language/
8
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
0
0
0