Twitter, Kullanıcıların Dolarla Para Kazanabileceği Yeni Özelliklerini Duyurdu

17
8
4
4
2
Twitter, kullanıcıların mevcut özellikleri kullanarak üstüne para kazanabilecekleri Süper Takip ve Biletli Spaces özelliklerini duyurdu. Söz konusu özellik ile kullanıcılar, takipçilerinin kendilerine aylık ücret karşılığı Süper Takipçi olmalarını talep edebilecek ya da biletli Spaces odaları açabilecekler.

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız bir haberimizde Twitter'ın Clubhouse benzeri özelliği Spaces için 'bilet' sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuştuk. Söz konusu özellik ile Twitter Spaces'ta açılacak sesli odalar için bilet satılabileceğini, bu odalara katılmak isteyenlerin bilet ücretlerini ödemek zorunda olacaklarını belirtmiştik. Twitter şimdi, bu özelliği resmen kullanıma sunduğunu duyurdu.

Twitter bir süredir hem içerik üreticilere gelir kazanma yolları sunmanın hem de şirket için yeni gelir kaynakları oluşturmanın arayışında. Biletli Spaces odaları da tam olarak bu arayışın sonucunda ortaya çıkmış bir özellik. Oda sahipleri, biletli Spaces odaları için 1 dolar ile 999 dolar arasında bir bilet fiyatı belirleyebilecekler. Ayrıca oda sahipleri, ister 100 kişiyi isterlerse de yalnızca 5 kişiyi bu özel sesli sohbet odalarına davet edebilecekler.

biletli twitter spaces

Twitter'ın büyük kitlelere hitap eden içerik üreticiler için sunmuş olduğu bir diğer yeni özellik ise Süper Takip. Teknik açıdan YouTube'un 'Katıl' ya da Twitch'in 'Abone' hizmeti ile benzer bir yapıya sahip olan Süper Takip, kullanıcıların aylık belirli bir ücret karşılığında içerik üreticilere abone olmasını ve onları manevi anlamda desteklemenin yanı sıra maddi anlamda da desteklemesini sağlıyor.

Twitter, Süper Takip için üç farklı abonelik ücreti belirlemiş durumda. Bunlar 2,99 dolar, 4,99 dolar ve 9,99 dolar şeklinde ayrılıyor. Ayrıca içerik üreticiler, Süper Takipçilerine özel içerikler paylaşarak hem maddi destekleri karşılığında özel paylaşımda bulunabilecekler hem de Süper Takipçi olmaya teşvik edebilecekler.

süper takip

Peki Twitter, Biletli Spaces odaları ve Süper Takip özelliğinden ne kadar komisyon alacak? Bu noktada Twitter'ın adil bir komisyon sistemine sahip olduğunu söyleyebiliriz. İçerik üreticiler, Biletli Spaces odaları ve Süper Takip özelliğinden elde etmiş oldukları gelirlerin yüzde 97'sinin sahibi olacaklar. Twitter, yalnızca yüzde 3 komisyon talep edecek. 

Ancak, her iki özellikte de toplam gelir 50 bin dolar barajını aştığında Twitter, komisyon oranını yüzde 20 seviyesine çıkaracak. Dolayısı ile Twitter'ın içerik üreticilere Biletli Spaces odaları ve Süper Takip özelliğini düzenli bir gelir kaynağı haline getirene kadar zaman tanıdığını, bu andan itibaren ise standart seviyede komisyon almaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : https://media.twitter.com/en/articles/blogs/2021/be-the-first-to-try-ticketed-spaces-and-super-follows
17
8
4
4
2
Emoji İle Tepki Ver
17
8
4
4
2