Uber, Fiziksel Engeli Olan Yolculara Uyguladığı Protokol Nedeniyle Milyonlarca Dolar Ödeyecek

8
5
3
0
0
Amerikan hükümetinin Uber’e karşı geçtiğimiz yıl engelli kişilerden bekleme ücreti aldığı için açtığı dava sonucunda anlaşmaya gidildi ve şirket 2,2 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Aynı zamanda Uber, artık engelli yolculardan bekleme ücreti almayacağını da açıkladı.

İlk çıktığı günden beri ülkemizde ve dünyada büyük bir yankı uyandıran ve büyük tartışmalara neden olan ve pek çok ülkede yasaklanan Uber’in geçtiğimiz günlerde kendini kabul ettirebilmek için lobi çalışmalarından siyasetçilerle iş birliğine kadar her işe karıştığına dair haberler ortaya çıkmıştı. The Guardian tarafından servis edilen bazı belgelerin ardından belgeleri sunan kaynak Uber’in üst düzey yöneticisi Mark McGann, bir röportaj gerçekleştirip bu olayla ilgili daha detaylı bilgiler vermişti.

Henüz o haberler gündemden düşmemişken Uber yine bir olayla gündeme bomba gibi oturdu. 2021 yılında ABD Adalet Bakanlığı engelli yolculara karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle Uber’e dava açmıştı. Şikayetlere göre, Uber, hareket etmede güçlük çeken ve araca binmek için öngörülen bekleme süresinin ötesinde ekstra zamana ihtiyaç duyan kişilerden fazla ücret aldı. Bu şikayetler sonucunda açılan dava sonuçlandı ve Uber’in tazminat ödemesine karar verildi.

Uber, fiziksel engeli olan yolculardan aldığı parayı misliyle ödeyecek

Uber milyonlarca dolar ödeyecek

Uber, 2016 yılından itibaren insanların şoförlerin beklemesinin çok uzun sürmesini engellemek için “bekleme süresi” adını verdiği bir protokol uygulamaya başlamıştı. Ancak, fiziksel rahatsızlıkları olan yolcular söz konusu olduğu zaman bu protokol uygulanmıyordu. Fakat fiziksel zorlukları nedeniyle bekleme süresini aşan yolculara ceza kesildiği ve diğer yolculara göre daha fazla ödeme alındığına dair şikayetler gelmeye başlayınca Amerikan hükümeti Uber’e kasım ayında dava açmıştı.

Çağırılan araca iki dakikadan uzun süre binilmemesi sonucunda başlayan ücret tarifesiyle ilgili 1000’den fazla kişinin şikayette bulunduğu açıklandı. Uber, engelli yolculardan alınan bekleme ücretinin iade edilmesi yönünde bir politika uyguladığını savunmuştu. Şirket, "Talep etmeleri halinde engelli yolcularımıza bekleme ücreti iadesi yapılması uzun süredir izlediğimiz bir politika" açıklamasını yaptı ve gerekli değişikliği dava açılmadan önce yapıldığını belirtti. Ayrıca Uber, yolculardan alınan ortalama bekleme süresi ücretinin 60 sent olduğunu da söyledi.

Dava sonucunda varılan anlaşmaya göre Uber, şikayette bulunan 1000 engelli yolcuya en az 2,2 milyon dolar ödeyecek. Uber’e karşı şikayette bulunan binden fazla kişi 1,7 milyon dolar alacakken, ABD Adalet Bakanlığı’nın belirlediği kişilere ise 500 bin dolar ödenecek. Ayrıca anlaşma sonucunda telafi olarak Uber, 65 binden fazla müşteriye yüzbinlerce veya milyonlarca dolar ödeyebilir.

Kaynak : https://designtaxi.com/news/419545/Uber-Agrees-To-Pay-Up-2-2M-For-Penalizing-Passengers-With-Physical-Disabilities/
8
5
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
3
0
0