• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bir Uçak, Kuşlara Çarptıktan Sonra Acil İniş Yaptı

Bir Uçak, Motoruna Kuş Girmesi Sonrası Acil İniş Yapmak Zorunda Kaldı

14
4
1
1
0
Kanadalı bir şirketin uçağı, pistten kalktıktan kısa bir süre sonra kuş sürüsüne çarptı. Motorları zarar gören uçak, acil iniş yapmak zorunda kaldı. Uçağın içinde yer alan mürettebat ve yolcular ise korku dolu anlar yaşadı.

Kanadalı WestJet Havayolları'nın bir alt şirketi olan ve çok düşük maliyetli uçuşlar gerçekleştiren Swoop Havayolları'nın 312 numaralı uçağı, Kanada'nın Britanya Kolombiyası eyaletinde bulunan Abbotsford kentinden havalandı. Kalkışın ardından çok kısa bir zaman sonra kuş süresine çarpan uçak, kalkış yaptığı havalimanına acil iniş yaptı.

Kanada'nın Alberta eyaletindeki Edmonton şehrine inmesi planlanan Boeing-737 tipindeki uçaktaki yolculardan biri olan Donna-Lee Rayner, olay sonrasında olanları Facebook'ta yaptığı paylaşımda anlattı.

Uçağın içi duman ve yanık kokusuyla kaplandı:

swoop havayolları

Rayner, paylaşımında "Uçağa bindiğimizde her şey yolundaydı. Kalkış gerçekleşti ve birden çok gürültülü sesler duymaya başladık. Ardından kabinde duman çıktı ve yanık kokusu gelmeye başladı. Şaşırtıcı derecede sakindim fakat aynı zamanda ne olduğunu da merak ediyordum. Bir şeylerin yanlış gittiğini anladığımdaysa telefonum kurtulur da görülür diye telefonuma güle güle mesajlarımı kaydetmeye başladım" ifadelerini kullandı.

Donna-Lee Rayner, uçaktaki ekibin kullandığı intercom sisteminden birbirlerine haber verdiklerini ve motorlara kazların çarptığını söylediklerini belirtti. Uçağın içindeki yanık kokusuysa yanan kuşlardan kaynaklanmış. 

Abbotsford Havalimanı açıklama yaptı:

kuş çarpması

Olayın gerçekleştiği Abbotsford Havalimanı; uçağın herhangi bir sorun meydana gelmeden güvenli biçimde indiğini, yolcuların ise havalimanı içerisine alındığını açıkladı. Swoop Havayolları ise Twitter'da konu hakkında şu açıklamayı yaptı: "312 numaralı uçuşun kuşlara çarpmasından sonra havalimanına güvenli şekilde indiğini doğruluyoruz. Tüm yolcular sıkıntısız biçimde uçaktan çıkarıldı. Misafirlerimizin güvenliğini sağladıkları için kaptanlarımıza ve uçuş ekibine teşekkür ederiz."

Olayın ardından Boeing-737 tipindeki uçak, meydana gelen hasarın giderilmesi için hizmet dışı hâle getirilirken yolcuların Edmonton'a gidebilmesi için başka bir uçak gönderildi.

Uçakların kuşlara çarpması nadir bir olay değil:

Uçaklar ortaya çıktığından bu yana sürekli kuş çarpmaları gerçekleşiyor. Bunların çoğu, gelişmiş teknoloji ve uçakların bu göz önüne alınarak tasarlanmasıyla zararsız şekilde atlatılıyor.

Örneğin 2017 yılında Moskova'dan Saint-Petersburg'a gitmekte olan bir uçak, rotasının yarısını tamamlamışken kuşlara çarpmıştı. Uçağın burnunda çok büyük bir delik oluşmasına rağmen uçak sorunsuz biçimde inişini gerçekleştirebilmişti. 

Kaynak : https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/aeroflot-plane-hole-nose-hits-bird-strike-flight-moscow-st-petersburg-russia-a8093391.html
14
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
4
1
1
0