• Anasayfa
  • Bilim
  • Uluslararası Uzay İstasyonu İstanbul'un Üzerinden Geçecek

Uluslararası Uzay İstasyonu, Bu Akşam İstanbul'un Üzerinden Geçecek

83
32
8
6
4
Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş olan Uluslararası Uzay İstasyonu, bugün akşam saatlerinde İstanbul üzerinden geçecek.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı işbirliği ile geliştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu, bu akşam (19 Temmuz) saat 22:28'de İstanbul'un üzerinden geçecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu, alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü, yani üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur.  Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilmiş olan istasyonun ilk kısmı, 1998 yılında fırlatılmıştır. Başlangıçta Uluslararası Uzay İstasyonu'nun görevinin, 2020 yılına kadar devam etmesi planlanmıştı ancak ABD'nin bütçe arttırımı sonrasında 2024 yılına kadar uzatılmıştır.

Her 90 dakikada bir Dünya'yı turlayan Uluslararası Uzay İstasyonu, 6 dakika sürecek olan geçişinin ardından gözden kaybolacak. İstasyonun alçak yörüngede olması nedeniyle herhangi bir ekipman kullanmadan yani çıplak gözle de görebileceğiz. Eğer teleskop ile gözlemleme imkanınız var ise daha net görebileceğiniz Uluslararası Uzay İstasyonu, çıplak gözle bakıldığında ancak büyük bir yıldız gibi görünmektedir.

83
32
8
6
4
Emoji İle Tepki Ver
83
32
8
6
4