Uygulama İndirirken Güvenliğin Pek de Düşünülmediğini Gösteren Araştırma

9
2
1
1
0
YouGov, çeşitli ülkelerdeki kullanıcıları kapsayan bir mobil uygulama araştırması gerçekleştirdi. Yapılan araştırma, kullanıcıların mobil uygulama indirirken güvenliği mi yoksa işlevselliği mi ön planda tuttuğuna odaklanıyor. Sonuçlar oldukça dikkat çekici.

Dünyanın pek çok ülkesinde hizmet vermekte olan internet tabanlı pazar araştırma şirketi YouGov, 17 ülkeyi kapsayan yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Tüketicilerin, giderek büyüyen mobil uygulama pazarında güvenliğe mi işlevselliğe mi önem verdiğini gösteren bu araştırma, oldukça ilginç bir sonucu ortaya çıkardı. Görünen o ki akıllı telefon kullanıcıları, bilgisayar korsanlarının saldırılarına uğramak için adeta "kaşınıyorlar".

YouGov'un yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların yalnızca yüzde 43'ü, bir uygulamayı akıllı telefonuna yüklerken güvenliğini ön planda tutarak hareket ediyor. Ankete katılanların yüzde 7'si bu konuyla ilgili fikir sahibi olmadığını, yüzde 14'ü ise uygulama indirmediğini belirtiyor. Kullanıcıların yüzde 36'sı ise güvenliği geri planda tutarak, bir uygulamanın kolay kullanılıp kullanılmadığına ya da işlevselliğini düşünerek hareket ediyor.

Yaş ilerledikçe uygulamaların işlevselliğine verilen önem azalıyor

Araştırma sonucu

 

Yaptığı araştırmayı yaş gruplarına göre kategorize eden YouGov, ankete katılan en çok da 45-54 yaş arası kullanıcıların güvenliğe önem verdiğini gözler önüne seriyor. Buna göre bu yaş grubunda bulunan kullanıcıların yüzde 46'sı, güvenliği ön planda tutuyor. Ne yazık ki bu durum, 18 ila 34 yaş aralığında olan genç ve yetişkinler için pek de geçerli değil. Çünkü 18-24 yaş arası gençlerin yalnızca yüzde 39'u, 25-34 yaş arası yetişkinlerin ise yalnızca yüzde 40'ı bir uygulamanın güvenlik düzeyini ön planda tutuyor.

Araştırmanın ülkeler bazındaki sonuçlarına baktığımızda da çok ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz. Öyle ki araştırmaya katılan 17 ülke arasında yer alan İsveç, güvenliği en az önemseyen ülke olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmaya İsveç'ten katılan kullanıcıların yalnızca yüzde 30'u, bir uygulamanın ne kadar güvenli olduğunu önemsiyor. Bu durumu en fazla önemseyen ülke ise Endonezya. Katılımcıların yüzde 57 gibi ciddi bir bölümü, bir uygulamanın işlevselliğinden ziyade, güvenliğini ön planda tutuyor.

Ülkeler bazında durum şöyle

mobil uygulama

Kaynak : https://www.digitalinformationworld.com/2021/05/new-global-survey-has-highlight-some.html
9
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
1
0