• Anasayfa
  • Uzay
  • 3 Teleskobun Görüntülerinden Oluşan Güneş Fotoğrafı

3 Teleskobun Görüntülerinden Oluşan Güneş Fotoğrafı

1
0
0
0
0
Güneşin en aktif bölgelerini gözlemlemek için kullanılan birkaç teleskop ile elde edilen görüntülerin bir araya getirilmesi ile oluşan görüntüler güneşi şimdiye kadar görmediğiniz bir şekilde karşınıza çıkartıyor.
NASA’nın Nükleer Spektroskopik Teleskop’u ile alınan görüntülerde yüksek enerjili X ışınları mavi renk ile görüntülenirken Japon Hinode uzay aracından alınan fotoğraflarda düşük enerjili X ışınları yeşil renk ile ayrılıyor ve NASA’nın Solar Dinamikler Gözlemevi tarafından da ultraviole ışınlar sarı ve kırmızı olarak renklendiriliyor.

Bu üç teleskop da Güneş’e dair güncel fotoğraflarını 29 Nisan 2015 tarihinde ve çok yakın zamanlarda çekti ve NuSTAR isminde bir sistem ile bir araya gelerek daha önce görülmemiş bir biçimde Güneş’i neredeyse tüm ışık renkleri ile birlikte sunuyor.
NuSTAR, genel olarak uzayın çok daha derinlerine bakmak ve süper nova patlamalarını, kara delikleri ve diğer sıra dışı oluşumları inceleyip tespit etmek için kullanılıyor; ancak Güneş’in fotoğraflarının da bu sistemle alınarak mikro partlamaları ve onlardan daha küçük olan nano patlamaları incelemek isteyen bilimadamları bu çalışmaya da devam edebilecekleri kanısındalar.

OKUYUCUYA NOT: NASA'nın resmi sitesinde bugün günün fotoğrafı olarak gösterilen bu karenin detayları için bu adrese gidebilirsiniz. (her tarayıcı ile açılmayabilir, bilginiz olsun, NASA'nın sitesine TOR ile giriyoruz biz)
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0