• Anasayfa
  • Uzay
  • ​33 Yıl Sonra İlk Defa Ay Tutulması Ve "Süper Ay" Olayları Birlikte Gözlenebilecek!

​33 Yıl Sonra İlk Defa Ay Tutulması Ve "Süper Ay" Olayları Birlikte Gözlenebilecek!

0
0
0
0
0
Ay, uzun bir aradan sonra ilk defa bu iki ender olayı aynı tarihte yaşayacak.
Dünya'nın uydusu Ay, sahip olduğu konum ve büyüklük nedeniyle Dünya yörüngesinde gerçekleştirdiği dönüş boyunca farklı gök olaylarının yaşanmasına neden oluyor. Bu olaylardan bazıları o kadar ender olmasa da bazıları da çoğu insanın sadece bir kere görebileceği kadar ender ve değerli olabiliyor.

Bu olaylardan birisi, içinde bulunduğumuz Eylül ayının son günlerinde gerçekleşecek. 28 Eylül tarihinde hem Ay tutulması yaşanacak, hem de Ay dönme yörüngesinde en yakına geldiği zamanlardan birini gerçekleştirecek yani Süper Ay olayı yaşanacak.Bildiğiniz gibi Ay tutulması, Ay'ın yörüngesi üzerinde Dünya'nın gölgesine girmesiyle oluşuyor. Ay kendi başına ışık üretmiyor, Güneş'in ışığını yansıtıyor. Bu nedenle Dünya'nın Güneş'i kapatmasıyla Ay'a yeteri kadar ışık gelmiyor ve koyu bir renge bürünüyor. Gerçekleşen bu olaylar aslında bir zincirleme reaksiyon gibi çalışıyorlar.

Ay, Süper Ay formuna sahip olduğunda Dünya'ya yaklaşıyor, bu nedenle Dünya'nın Ay üzerindeki gölgeleme etkisi artıyor. Ay'ın tam karanlığa bürünmesiyle de tutulma yaşanıyor. Bu olayın belirli bir gerçekleşme süresi bulunmuyor, yani farklı zaman dilimlerinde yaşanabiliyor.

Süper Ay ve tutulma, en son 1982 yılında yaşanmıştı. 28 Eylül'de yaşanacak tutulmadan sonra aynı olay tekrar 2033'te yaşanacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0