• Anasayfa
  • Uzay
  • 5 Gezegen İki Hafta Boyunca Bir Arada Görülecek!

5 Gezegen İki Hafta Boyunca Bir Arada Görülecek!

1
0
0
0
0
Önümüzdeki iki hafta boyunca gökyüzünde adeta bir gezegen resitali yaşanacak.
Önümüzdeki iki hafta uzaya, gökbilimine, hatta direkt gökyüzüne aşık olanlar için resmen bir görsel şölene dönüşecek. Güneş sistemimizdeki 5 gezegen Merkür, Venüs, Mars, Jupiter ve Satürn aynı zamanda çıplak göz ile görülebilecek.

Bir süredir Dünya'dan Venüs ve Jupiter'i gözlemleyebilmekteydik. Şimdi bu gezegenlerin yanına Mars ve Satürn de katıldı. Sabah saatlerine doğru da Merkür ortaya çıkınca, beş gezegen biden tek seferde görünür oldu. Bu olay önümüzdeki iki hafta boyunca gerçekleşecek.Yukarıda gördüğünüz görselde gezegenler en üstte Mars ve altta Merkür olacak şekilde sıralanmakta. Bu sıralanmaya sebep olan şeyi kısaca açıklamak gerekise; kütle olarak en ağırı Güneş olduğundan,  uyguladığı çekim kuvveti de en fazla olan Güneş'tir. Zaten Güneş Sistemi dememizin ve merkezde Güneş'in bulunmasının sebebi de bu. İşte Güneş'in gezegenlere uyguladığı bu çekim gücü, farklı uzaklıklara göre gezegenlerin Güneş çevresinde döndükleri yörüngelerinin de farklı olmasını sağlıyor.Yukarıda gördüğünüz GIF'te olduğu gibi de bu farklı dönüş hızlarına ve yörüngelerine sahip gezegenler, bir noktada ard arda sıralanıyor. Bu olayını sonucu olarak da işte böyle 5 gezegeni birden gökyüzünde görebiliyoruz.

Dediğimiz gibi bu görüntülenme önümüzdeki 2 hafta boyunca sürecek. 5 gezegeni aynı anda görmeniz için yapmanız gereken şey ise Güneş doğmadan yaklaşık 1 saat kadar önce güney ufkunu gözlemlemek (tabii gökyüzünün açık olması da gerekmekte).

Kaynak: SkyAndTelescope
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0